روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
پنجشنبه ۹ خرداد ۸۷

سرکوب شادی و امید

کلاس‌های دانشگاه تمام شده، فضا خیلی ملالت‌بار شده. البته همیشه این دانشگاه بوی مردگی می‌دهد، انگار خاک مرده پاشیدند همه‌جا، هیچ جنب و جوشی نیست. موقع کلاس‌ها کمی بهتر است، دست کم دانشجویان برای کلاس این طرف و آن طرف می‌روند، اما حالا دیگر فقط برای غذا می‌آیند بیرون با صورت‌های پف‌کرده که نشان می‌دهند یا خواب بودند یا سرشان توی کتاب بوده.
مسؤولان این دانشگاه الحق در سرکوب شادی و امید دانشجویان همیشه و در همه حال سنگ تمام می‌گذارند. پس از سال‌ها التماس و خواهش بالاخره دانشگاه تن داد به این که انتخابات شورای صنفی را برگزار کند. از نظر اطلاع‌رسانی به بدترین نحو ممکن انتخابات را برگزار کردند. انتخابات شورای صنفی دانشکده‌ی ادبیات با همت دانشجویی که به دنبال محو آثار پرونده‌ی کمیته‌ی انضباطی‌اش بود، ناجوانمردانه لغو شد. (جالب است که این دانشجوی محترم از من شکایت کرده است و دیروز ماجرای جالبی داشتم در کمیته انضباطی که به زودی مفصل توضیح خواهم داد) در دانشکده‌ی مهندسی و علوم انتخابات خوب برگزار شد، اما ظاهراً دنبال بهانه‌ای هستند که انتخابات را باطل کنند. خوش‌بختانه با همت دانشجویان آمار دانشجویان مشغول به تحصیل دانشکده را به دست آوردیم. بهانه‌ی به حد نصاب نرسیدن که قبلاً استفاده می‌کردند، دیگر جواب نمی‌دهد، باید به فکر بهانه‌ی دیگری باشند. (حد نصاب مشارکت 30 درصد است، در دانشکده علوم 41 درصد و در دانشکده‌ی مهندسی 55 درصد شرکت کردند. فعلاً از دادن ریز آمار خودداری می‌کنم ولی آمار را بعداً به تفکیک گروه‌های آموزشی خواهم نوشت) نمی‌دانم چه می‌شد اگر مثل بقیه‌ی انتخابات‌‌ها در دانشگاه دو سه روز بعد نتیجه‌ را اعلام می‌کردند و دانشجویانی که با زحمت زیاد شور و شوقی در بچه‌ها ایجاد کرده بودند، می‌توانستند شادی و خوشحالی کنند. حالا به جای جشن گرفتن، همه نگران این هستند که آیا شورا تشکیل می‌شود یا نه! آیا آقایان لطف می‌کنند و با راه انداختن این همه عَلَم و کُتَل شورای صنفی، اجازه می‌دهند شورا تشکیل شود یا نه! قضایای بعد از انتخابات خیلی سخت‌تر از پیش از انتخابات است. قبلش باید بچه‌ها را راضی می‌کردند که بیایند پای صندوق، خب موفق شدند. اما با مسؤولان دانشگاه چه کار می‌شود کرد؟ دانشجویان را می‌شود راضی کرد که شورا ضرری برای شما ندارد، اما به مسؤولان دانشگاه که نمی‌شود دروغ گفت. اگر صادق باشند باید به مسؤولان بگویند که این شورا می‌خواهد شما در چارچوب قانون و اختیارات‌تان عمل کنید. این موضوع به ویژه در این دانشگاه در اغلب موارد به نفع آن‌ها نیست.
مسؤولان زحمت‌کش این دانشگاه که دائماً هم از هم‌دیگر تشکر می‌کنند، سخت به دنبال این هستند که ببینند در چه صورتی ممکن است دانشجویان کمی خوشحال بشوند، شادی بکنند تا سریعاً جلو آن را بگیرند و کوفت‌شان کنند! هیچ انتخاباتی در این دانشگاه مثل انتخابات شورای صنفی نبود. پرشورترین و سالم‌ترین انتخابات بود. منتها مشکل قضیه - البته از دید مسؤولان! - این است که در دو دانشکده‌ی مهندسی و علوم یک گروه مستقل به طور کامل برنده شدند. وگرنه در مورد دانشکده‌ی ریاضی که اصلاً حرفی نیست. چون آن‌جا به هرحال از دانشجویان به قول خودشان ارزشی چند نفری هستند، خیال‌شان راحت است. از نظر مسؤولان بعضی از دانشجویان «ارزشی» هستند، این‌ها باید امکانات داشته باشند، هر کاری بکنند هیچ موردی ندارد، اما بقیه «غیرارزشی» یا «بی‌ارزش» هستند. اصلاً‌ این تقسیم‌بندی احمقانه یعنی چی؟ دائماً هم تکرار می‌کنند.
به هر حال دانشجویان در انتخابات شورای صنفی کلی هزینه کردند چه از نظر مالی برای تبلیغات و چه از نظر صرف وقت. تشکیل ندادن شورای صنفی نه تنها دهن‌کجی به کل دانشگاه است، بلکه اعتبار مسؤولان را هم نزد دانشجویان از بین می‌برد و دیگر نباید از دانشجویان انتظار داشته باشند باز به این بازی نمایشی و بازی‌های دیگر تن بدهند. یک بار دانشجویان اعتماد کردند و وارد انتخابات شدند، هر دانشجویی حداقلی از شعور دارد و به راحتی بازیچه‌ی دست مسؤولان نمی‌شود. قبل از این که انتخابات را برگزار کنند باید این فکر را می‌کردند که ممکن است کسانی بیایند که مستقل باشند. کسانی که شاید مسؤولان از آن‌ها خوش‌شان نیاید، اما دانشجویان برعکس.
بعضی مسائل در این دانشگاه راه حل‌های منحصر به فرد و جالبی دارد. مشمول مرور زمان می‌شود و بعد هم کسی اصلاً یادش نمی‌آید که چیزی هم بود. جشنواره نشریات دانشجویی از یکم تا سوم بود. کسی متوجه چیزی شد؟ انتخابات شورای صنفی را هم کم‌کم دانشجویان دارند از یاد می‌برند. کافی است تا بعد از امتحانات همین‌طور سکوت کنند و دانشجویان را سر بدوانند.

نوشته‌های مربوط:


درباره‌ی شریعتی<<|| صفحه اصلی ||>>دانشگاه از آن ماست


توجه: این وبلاگ نظارت دائم ندارد و از آن‌جا که پیام‌های این وبلاگ به صورت خودکار و بدون نظارت درج می‌شود، ممکن است گاهی شما با مطالب ناپسند یا زننده‌ای روبرو شوید یا تبلیغات سایت‌های غیراخلاقی را ببینید. مسؤولیت پیام‌ها بر عهده‌ی فرستندگان آن‌هاست.


پیام‌ها (2)

Anonymous | جمعه 17 خرداد 87 ساعت 23:56 | IP: 194.225.82.3

خانم هاپوتي.
كسي را به پاسخگويي در روز قيامت حواله دهيد كه به قيامت اعتقاد داشته باشد. به نظر من افراد ناسپاسي كه به قيامت اعتقادي ندارند بايد در همين دنيا جواب بدهند.هاپوتی | شنبه 11 خرداد 87 ساعت 20:11 | IP: 194.225.82.3

گاهی وقت ها که غم تنهایی و غربت اذیتم می کنه با بچه ها توی محوطه ی دانشگاه گشتی می زنیم. و خدا رو شکر میکنم که می تونم از این همه نعمت و زیبایی استفاده کنم. می دونم که اون بیرون خیلی از خانواده ها آرزو دارند بچه هاشون رو به همچین محیطی بیارند. گاهی با دانشجوهایی که اون ها هم احتمالا غریبند و دور از خانواده گپی میزنم. من شادی رو در چهره ی دانشجوهایی که کنار بوستان های زیبا میشینن و تو آلاچیق ها دور هم جمع میشند می بینم و انرژی و روحیه می گیرم. اون وقت به خودم میگم اگر فرزندان ما از نعمت حضور پدر به دلیل مشغله ی کاری محرومند ارزش داره، چرا که این همه نتیجه ی تلاش پدرانشونه که هر روز میشه در جای جای این دانشگاه وسیع دید. دانشگاهی در دل کویر. دانشگاهی که معمولا توی انتخاب محل تحصیل هرگز به دانشگاه های بزرگ دیگه و حتی به دانشگاه های شهرستان های کوچک برتری داده نمیشه. و دانشجویان اکثرا با دیدی منفی نسبت به شهر زاهدان وارد دانشگاه میشند.
و حالا من صبح امروز این مطلب رو خوندم. و الان تصمیم گرفتم اون چیز هایی که ساعتی فکرم رو به خودش مشغول کرده بنویسم. آخه چطور میشه این همه رو نادیده گرفت؟ چطور می شه تا این حد بد بین بود؟ اگرهم مسوولان دلسوز از حق خودشون بگذرند، منتقدان بی مسوولیت باید در مقابل خانواده های اون ها جواب گو باشند. ساختن سخته. خیلی سخت. و انتقاد کردن اون هم به شیوه ی غیر واقع بینانه آسونه خیلی آسون. من این رو با همه ی وجود درک کردم. گاهی منتقد بودم. در بهترین حالت فقط می تونم بگم ان شالله مغرض نیستید. ان شالله نمی خواید جو رو مسموم کنید و این انگشت شمار مسوولی رو که از وقت و جون و خانواده خودشون مخلصانه برای شادی دانشجو صرف میکنند، دلسرد کنید. یک مننقد سالم باید از اطلاعات ناقص و جو گیر شدن، منفعت طلبی و وسوسه های شیطان به دور باشه. برای رضای خدا کار کنیم تا ان شالله خدا هم به ما کمک کنه و ما رو به راه راست هدایت کنه.
---------------------------------------------------------
خانم یا آقای هاپوتی ممنون از این که توجه کردید و وقت گذاشتید و پاسخی طولانی نوشتید و ببخشید از این که من به دلیل ایام امتحانات در پاسخ تإخیر داشتم.
جناب هاپوتی کسی از شما که گاهی برای قدم زدن به محوطه دانشگاه می آیید انتظار ندارد از اوضاع دانشجویان خبر داشته باشید. دانشگاه هم فقط ظاهرش نیست. ظاهر خوبی دارد و دست مسئولان از این بابت درد نکند. اما از مشکلات دانشجویان شما خبری ندارید.
از مسئولان دانشگاه به گونه ای صحبت می کنید که گویی صرفاً برای رضای خدا و ترحم به دانشجویان مسئولیت قبول کرده اند. کسی اگر کاری انجام می دهد وطیفه اش هست بابتش حقوق و مزایای مناسبی می گیرد و منتی هم بر کسی ندارد. اگر کارشان را درست انجام بدهند وظیفه شان است اگر نمی توانند باید جا را برای شایستگان خالی کنند. به قول آقای نمازی دانشگاه برای دانشجویان است. اگر قرار است کسی منتی بر کسی بگذارد این دانشجویان هستند که به خاطر وجود آن ها این دانشگاه دایر است نه مسئولانی که پست و موقعیت به دست آورده اند.
برای اطلاع از کیفیت خدمات رسانی به دانشجویان فقط یک نمونه را مشتی از خروار بگویم که در اواخر سال گذشته به دلیل کیفیت پایین خدمات رفاهی, دانشجویان از مسئولان خواستند با توجه به این که نمی توانند امکانات لازم را فراهم کنند دانشگاه را تعطیل کنند!
سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License