روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
چهارشنبه ۱ آبان ۸۷

با وبلاگ‌نویسی طعم آزادی بیان را بچشید - گفتگو با امین ثابتی

امین ثابتی دانشجوی مهندسی شیمی از باسابقه‌ترین وبلاگ‌نویسان زاهدان است او در وبلاگش به نام «ندای امروز» (aminsabeti.net) نزدیک به 6 سال است که پیوسته می‌نویسد. او با برخی نشریات دانشگاه از جمله پرژیا و قلم انجمن نیز هم‌کاری داشته است. در انجمن اسلامی اقتصاد نیز فعالیت می‌کند. وبلاگ او یک بار فیلتر شده و دوباره رفع فیلتر شده است. (این گفتگو در پنجره شماره 24 منتشر شده است.)
***
از چه زمانی و چرا شروع به وبلاگ‌نویسی کردی؟
امین ثابتی: اولین باری که وبلاگ‌نویسی را شروع کردم سال سوم دبیرستان (تابستان 1381) بودم. در آن زمان وبلاگ‌ها بسیار کم بودند و بسیاری از وبلاگ‌نویسان خارج از ایران مشغول به نوشتن در وبلاگ‌هایشان بودند. علت اینکه وبلاگ‌نویسی را شروع کردم نیز این بود که در ابتدا، حس کنجکاوی و علاقه‌ای که به کامپیوتر داشتم باعث شد من به وبلاگ‌نویسی و مخصوصاً دستکاری کردن کدهای مربوط به قالب وبلاگ‌ها روی بیاورم. اما بعد از مدتی این کار به یک عادت تبدیل شد و پس از مدتی هم دیگر همانند یک معتاد به آن اعتیاد پیدا کرده بودم که البته در این روزها این اعتیاد به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. اما این را هم باید بگویم که داشتن یک نشریه‌ی اینترنتی مستقل و بدون سردبیر یا هر نوع سانسورچی دیگر، یکی از عوامل مهم من در وبلاگ‌نویسی بود.
وبلاگ‌نویسی چه تأثیری در تو گذاشته است؟
امین ثابتی: وبلاگ‌نویسی دیدگاه من در مورد دنیا و اتفاقات پیرامونم را عوض کرده و می‌کند به گونه‌ای که وبلاگ‌نویسی باعث رهایی من از قید و بند برخی از سنت‌های جامعه شد. در ضمن در دنیای وبلاگ‌نویسی چگونگی تحمل مخالف و احترام گذاشتن به عقاید دیگران را به خوبی یاد گرفتم. یاد گرفتم چگونه انتقاد دیگران را تحمل کنیم و به صرف منتقد بودن فردی، شخصیت و دانش وی را زیر سوال نبرم. وبلاگ‌نویسی یک سود دیگر هم برای من داشته است و آن هم پیدا کردن دوستان زیادی در بسیاری از نقاط دنیا، کاری که شاید صدها سال می‌توانست طول بکشد، مانند دوستانی از شبکه‌ی خبری انگلیسی‌زبان بی‌بی‌سی تا یک ستون‌نویس روزنامه‌ی واشنگتن پست!
برخی معتقدند زبانی که وبلاگ‌نویسان به کار می‌برند، زبان خاصی است، آیا تو معتقدی که وبلاگ‌نویس باید به گونه‌ای خاص بنویسد؟
امین ثابتی: به نظر من هر انسان زبان نوشتاری خاص خودش را دارد و هر کس به سبک و سیاق خودش می‌نویسد، البته اگر آن فرد سعی نکند از روی نوشته‌ی کسی کپی کند که امروزه در نشریات ما کم دیده نمی‌شود. اما من به این مطلب اعتقاد ندارم که یک وبلاگ‌نویس باید به سبک خاصی بنویسد، چون یکی از نشانه‌های مهم وبلاگ‌نویسی این است که فرد نویسنده به راحتی هر آنچه را می‌خواهد بدون هیچ‌گونه محدودیتی بنویسد که این امر نشان‌دهنده‌ی راحتی بیان و نوشتن در وبلاگ است. به همین دلیل به طور کلی در وبلاگ‌نویسی هیچ‌گونه زبان خاصی وجود ندارد، اما به طور سنتی یک زبان در وبلاگستان فارسی رایج شده است و آن هم زبان خودمانی یا محاوره‌ای است که درک مطلب را برای مخاطب آسان می‌کند.
آیا وبلاگ‌نویسان تا به حال تأثیری جدی بر مسائل سیاسی یا فرهنگی گذاشته‌اند؟ اگر سراغ داری مثال بزن.
امین ثابتی: وبلاگ‌ها در تمام دنیا بر روی تمامی مسائل به خصوص مسائل سیاسی و فرهنگی تاثیرگذار هستند و خواهند بود، چون دامنه‌ی استفاده از اینترنت در کشورهای پیشرفته بسیار گسترده‌تر از ایران است و همین امر باعث شده است که وبلاگ‌ها در کشورهای پیشرفته بسیار جدی گرفته شوند. اما در ایران به دلیل بافت خاص جامعه و به رسمیت نشناختن فرهنگ وبلاگ و وبلاگ‌نویسی در بین بسیاری از اقشار جامعه، وبلاگ‌ها آن قدر قدرت در ایجاد تغییرات ندارند، اما با همین قدرت کم در مواردی وبلاگستان فارسی توانسته است کارهایی را انجام دهد مانند ممانعت از سنگسار. این نکته را هم اضافه کنم که وبلاگ‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در 14 آبان امسال برگزار خواهد شد، نقشی بسیار اساسی پیدا کرده‌اند به گونه‌ای که مقداری از کمک‌های نقدی کمپین‌های دو حزب آمریکا به کمک همین وبلاگ‌ها جمع‌آوری شده است.
دیدگاهت در مورد وبلاگ‌نویسی در زاهدان و اهالی این دانشگاه چیست؟
امین ثابتی: در زاهدان و به طور کلی در استان سیستان و بلوچستان چیزی به نام وبلاگ و وبلاگ‌نویسی وجود ندارد و من تنها به جز چند وبلاگ محدود که هر چند ماه یکبار به روز می‌شوند، دیگر وبلاگی را نمی‌شناسم که از زاهدان یا شهرهای دیگر این استان منتشر شود! علت این ناشناحته ماندن وبلاگ در این استان نیز این است که در این شهر، اینترنت را با سایت‌هایی مانند یاهو 360 یا کلوب و یاهو مسنجر می‌شناسند. در مورد دانشگاه هم باید بگویم که دانشگاه سیستان و بلوچستان در یکسال اخیر در زمینه‌ی آی‌تی پیشرفت‌های شگرفی کرده است وگرنه زمانی به یاد دارم که وب‌سایت دانشگاه سیستان و بلوچستان با هزار قسم و آیه بالا می‌آمد! اما در سال اخیر پیشرفت‌های بسیار خوبی در دانشگاه دیده‌ام. در مورد وبلاگ‌نویسی هم باید بگویم که هنوز دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان راه زیادی دارند تا وبلاگ و وبلاگ‌نویسی را بشناسند. اما یک حرکت خوب در دانشگاه سیستان و بلوچستان توسط دکتر ناصری انجام شد و آن خبررسانی ایشان به کمک وبلاگشان در مورد فعالیت‌های حوزه‌ی امور دانشجویی بود. اما ایشان متأسفانه زمانی که دفتر معاونت دانشجویی را ترک کردند، وبلاگشان را نیز تعطیل کردند که به نظر من کار اشتباهی بود، چون خواندن وبلاگ یک استاد دانشگاه بسیار لذت‌بخش است.
اگر قرار باشد کسی را به وبلاگ‌نویسی ترغیب کنی چه می‌گویی؟
امین ثابتی: اولین اصل در وبلاگ نویسی علاقه به نوشتن است و اگر بخواهم کسی را به وبلاگ‌نویسی دعوت کنم، تنها به وی می‌گویم اگر می‌خواهی دیدگاهت را تمام دنیا بخوانند و در مورد آن نظر بدهند، به وبلاگ‌نویسی روی بیاور. البته این را نباید فراموش کرد که یک وبلاگ‌نویس نباید در ابتدا چنان داغ باشد که هر روز 100 تا مطلب بنویسد و بعد از مدتی ماهی 1 مطلب بنویسد و در نهایت وبلاگش را تعطیل کند. کاری که بسیاری از دوستان من انجام دادند و آن هم به دلیل جوگرفتگی‌شان بود! اما بهترین چیزی که می‌توانم برای ترغیب یک نفر به وبلاگ‌نویسی بگویم این است که اگر می‌خواهی مزه‌ی آزادی بیان را بچشی، بهتر است برای مدتی هم شده وبلاگ‌نویسی کنی. در ضمن دلایل دیگری هم برای ترغیب وجود دارد که قبلاً در مورد آن توضیح دادم.
وبلاگ‌نویسی کدام یک از شخصیت‌های مشهور را می‌پسندی؟
امین ثابتی: اگر منظورت از شخصیت‌های مشهور، شخصیت‌های سیاسی ایران است که باید بگویم هیچ کدام! چون هیچ کدام از وبلاگ‌نویسان سیاسی ایران هنوز به احترام به مخاطب توجه نمی‌کنند و فکر می‌کنند وبلاگ هم مانند کارهای اداری باید دارای بوروکراسی باشد و باید هر بازدیدکننده‌ای برای اظهار نظرش از هفت خان رستم بگذرد! اما اگر بخواهم یک وبلاگ را نام ببرم، می‌توانم از وبلاگ مسیح علی‌نژاد (masihalinejad.com، خبرنگاری که در مجلس هفتم اخراج شد) اشاره کنم که در آن بسیار صاف و ساده می‌نویسد.
تا چه حد خودت را در نوشتن آن‌چه دوست داری در وبلاگ آزاد می‌بینی؟
امین ثابتی: زمانی هر آنچه را به ذهنم می‌رسید می‌نوشتم، اما بعد از مدتی به دلایلی دیگر این کار را انجام ندادم و هم اکنون نیز پس از بررسی دقیق یک نوشته، آن را منتشر یا حذف می‌کنم. به عبارت دیگر هم اکنون به خودسانسوری روی آورده‌ام! اما همان‌گونه که گفتم، هر کسی می‌تواند در وبلاگش هر آنچه را می‌خواهد بنویسد اما بعد از مدتی و براساس تجربیاتی که بدست می‌آورد، روش خودش را تغییر می‌دهد!
تا چه حد درباره‌ی مسائل دانشگاه می‌نویسی؟ فکر می‌کنی نوشتن در مورد دانشگاه در وبلاگ تأثیری خواهد داشت؟
امین ثابتی: خیلی کم در مورد مسائل دانشگاه می‌نویسم چون چیز خاصی برای نوشتن در دانشگاه نمی‌بینم که بخواهم در مورد آن بنویسم، اما اگر موضوعی باشد، حتماً در مورد‌ آن می‌نویسم. در مورد تأثیر نوشتن مسائل دانشگاه در وبلاگ هم باید بگویم که بعید می‌دانم که وبلاگ بتواند تاثیر بگذارد، علتش را هم همه می‌دانند!

نوشته‌های مربوط:


پنجره شماره بیست و چهارم<<|| صفحه اصلی ||>>تپش به نوعی دیگر


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License