روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

وبگردی با گودر

آشنایی با گوگل ریدر

در سال 1995 تلاش‌ها برای هماهنگ کردن محتوای تمام سایت‌ها به گونه‌‌ای که بتوانند به راحتی به مطالب یکدیگر دسترسی پیدا کنند به قالب جدیدی از محتوای سایت‌ها به نام آر‌.اس.اس انجامید. از آن پس سایت‌ها علاوه بر صفحاتی که با مرورگرهای اینترنتی قابل مشاهده‌اند، نسخه‌‌ای دیگر از مطالب سایت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که حاوی اطلاعاتی نظیر تاریخ انتشار، نویسنده و خلاصه یا تمام مطالب سایت است. این قالب جدید به ویژه برای مشاهده پست‌های وبلاگ‌ها، اخبار خبرگزاری‌ها و فایل‌های صوتی و تصویری سایت‌های چندرسانه‌‌ای به کار می‌رود. این صفحات با مرورگرهای معمولی قابل مشاهده نیستند و نیاز به نرم‌افزارهایی دارند که به سه شکل گوناگون طراحی می‌شوند؛ نرم‌افزارهایی که وابسته به سایت خاصی هستند، نرم‌افزارهایی که روی رایانه‌های شخصی نصب می‌شوند و نرم‌افزارهایی که در گوشی همراه استفاده می‌شوند. مزیت این برنامه‌ها این است که با استفاده از نسخه آر.‌اس.اس سایت‌ها بیننده را از سر زدن به سایت‌های گوناگون بی‌نیاز کرده و تمام مطالب سایت‌های دلخواه کاربر را یک‌جا جمع می‌کند. این گونه نرم‌افزارها به کاربر خبر می‌دهند که کدام سایت مطلب جدید دارد و به سایتی که مطلب جدیدی ندارد بیخودی مراجعه نکنند.

اگر از وبلاگ خاصی خوش‌تان می‌آید و نمی‌دانید چه مواقعی به‌روز خواهد شد، با ثبت کردن فیدهای آن وبلاگ، نرم‌افزار شما هر زمان که وبلاگ مورد نظر به‌روز شود به شما خبر می‌دهد و از سر زدن بی‌نتیجه به وبلاگ‌هایی که به‌روز نمی‌شود راحت می‌شوید. علاوه بر این ممکن است در جایی نظری بدهید و دوست دارید از نظرات بعدی باخبر شوید. روش سنتی این است که دائم به صفحه نظرات مورد نظر مراجعه کنید، اما اگر صفحه پیام‌های وبلاگ یا سایت مزبور نسخه آر.اس.اس داشته باشد با ثبت آن در نرم‌افزار خبرخوان اگر اتفاقی برای آن صفحه بیفتد به شما خبر خواهد داد. شبکه‌های اجتماعی هم معمولاً نسخه‌‌ای از اتفاقاتی را که در صفحه کاربر‌شان رخ می‌دهد به صورت آر.اس.اس ذخیره می‌کنند و کاربران این شبکه‌های اجتماعی با ثبت کردن نشانی آر.اس.اس در یک نرم‌افزار خبرخوان بدون مراجعه به سایت شبکه اجتماعی می‌توانند از تغییرات در آنجا باخبر شوند. البته لازم به یادآوری است نسخه آر.اس.اس سایت‌ها معمولاً جلوه‌های بصری و امکانات کمتری نسبت به صفحات معمول سایت‌ها دارند. از سوی دیگر در این نرم‌افزارها مطالب سایت‌ها خود به خود بایگانی می‌شود و کاربر پس از مدتی می‌تواند آرشیو بزرگی از سایت‌های گوناگون تهیه کند. البته گاهی اوقات هم نسخه آر.اس.اس اطلاعات بیشتری از صفحه معمولی سایت به شما می‌دهد. در برخی از سایت‌ها زمانی که مطلبی را تغییر می‌دهند و نسخه جدیدی را جایگزین مطلب قبلی می‌کنند، یا مطلبی را حذف می‌کنند، این تغییرات عیناً در نسخه آر.اس.اس رخ نمی‌دهد و کاربری که از این طریق سایت را می‌بیند، چند نسخه ویرایش‌شده و ویرایش‌نشده را می‌تواند ببیند یا اینکه مطلبی که در صفحات معمولی حذف شده، در نسخه آر.اس.اس همچنان قابل رویت است. گاهی اوقات نیز صاحب یک سایت یا وبلاگ تصمیم می‌گیرد فعالیتش را متوقف و مطالبش را حذف کند، در این گونه موارد گاهی اوقات با وجود حذف شدن صفحه اصلی، نسخه آر.اس.اس همچنان در دسترس بینندگان قرار می‌گیرد.یکی از محبوب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین سایت‌هایی که نسخه آر.اس.اس سایت‌ها را می‌خواند سایت گوگل‌ریدر است که بسیاری از کاربران این سایت به آن گودر می‌گویند. در این یادداشت شیوه استفاده از برخی از امکانات این سایت را مرور می‌کنیم. نرم‌افزارهای دیگری که رقیب گودر محسوب می‌شوند عبارتند از:

, NewsGator Online, Rojo

Bloglines, Firefox live, Bookmarks, NetVibes, myYahoo, MyMSN

fav.or.it, streamy

برای استفاده از گودر شما باید یک حساب کاربری گوگل داشته باشید. اگر از جی‌میل استفاده می‌کنید، با همان نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید وارد سایت گودر شوید، در غیر این صورت باید یک حساب کاربری برای خودتان ایجاد کنید که چندان کار مشکلی نیست و هنوز ممنوعیت برای استفاده از این امکانات برای کاربران ایرانی ایجاد نشده است. پس به سایت گوگل ریدر ( https://google.com/reader) بروید و نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید. در صورتی که از جی‌میل استفاده می‌کنید بالای همان صفحه جی‌میل‌تان هم لینک سایت گوگل ریدر با عنوان Reader دیده می‌شود که با کلیک روی آن می‌توانید وارد سایت گودر شوید (برای استفاده از سایت‌های جی‌میل و گودر بهتر این است که از https استفاده کنید تا استفاده امن‌تری از این سایت‌ها بکنید. حرف s در اینجا مخفف امنیت security است و باعث می‌شود هکرها به اطلاعاتی که مبادله می‌شود دسترسی پیدا نکنند.)

وارد کردن سایت‌ها

برای اینکه سایت‌های مورد علاقه‌تان را به گودر اضافه کنید باید آدرس نسخه آر.اس.اس آن سایت را به گودر بدهید. در این سایت گزینه‌‌ای به نام ثبت‌نام (subscription)وجود دارد. پس از کلیک کردن روی آن پنجره کوچکی باز می‌شود که از شما نشانی اینترنتی می‌خواهد با وارد کردن نشانی rss سایت محتوای سایت به گودر شما وارد می‌شود. برای پیدا کردن آدرس آر.اس.اس سایت دلخواه‌تان به صفحه اصلی آن بروید، معمولاً در لینک‌های اصلی سایت لینک مربوط به آر.اس.اس، آیکون زردرنگی که شبیه پخش امواج است دیده می‌شود. اگر سایت مورد نظر شما از وبلاگ‌های سرویس‌های رایج وبلاگ‌نویسی نظیر بلاگ‌اسپات یا بلاگفا است، (چون آدرس صفحه آر.اس.اس این سایت‌ها مشخص و معمولاً atom.xml است) گودر با دریافت آدرس صفحه اصلی این سایت هم می‌تواند محتویات این سایت‌ها را وارد کند. بنابراین اگر آدرس آر.اس.اس سایت دلخواه‌تان را پیدا نکردید، آدرس صفحه اصلی آن را امتحان کنید، ضرری ندارد.

ویرایش آر.اس.اس

پس از ثبت سایت مورد نظرتان، اگر از اسمی که طراح سایت برای آن انتخاب کرده راضی نیستید، چون معمولاً این اسامی طولانی هستند، می‌توانید به گزینه feed setting بالای صفحه رفته و گزینه rename subscription را انتخاب کنید و اسم را تغییر دهید. نمایش مطالب گودر دو حالت مختلف دارد. حالت فهرستی (list) یا گسترده (expanded). در حالت فهرستی شما عنوان مطالب را می‌بینید و برای دیدن خود مطلب باید روی آن کلیک کنید، اما در حالت گسترده عنوان مطالب همراه با کل مطلب پشت سر هم قرار می‌گیرد. البته برخی از سایت‌ها کل مطالب خود را در نسخه آر.اس.اس قرار نمی‌دهند و فقط عنوان آن یا چکیده‌‌ای از آن را قرار می‌دهند. برای دریافت کامل متن کاری از دست شما برنمی‌آید. باید طراح سایت در صورتی که صلاح بداند طراحی قالب آر.اس.اس را تغییر دهد تا شما متن کامل را ببینید. اگر تعداد سایت‌های شما زیاد شود، می‌توانید آنها را دسته‌بندی کنید و هر کدام را در پوشه مناسب خود قرار دهید. برای این کار به قسمت تنظیمات ریدر برود در آن صفحه به بخش ثبت‌شده‌ها (subscriptions) بروید. در مقابل هر کدام از سایت‌ها گزینه تغییر پوشه‌ها (change folders) دیده می‌شود. با کلیک روی آن می‌تواند هر سایت را به پوشه مناسب خود یا حتی به چندین پوشه بفرستید. بدیهی است اگر هنوز پوشه‌‌ای درست نکردید یا پوشه جدیدی نیاز دارید، پس از انتخاب تغییر پوشه‌ها باید گزینه پوشه جدید (new folder) را انتخاب کنید و نام پوشه را تعیین کنید. نوعی دسته‌بندی مناسب برای سایت‌هایتان دسته‌بندی سیاسی، علمی، طنز و شخصی است. در قسمت تنظیمات عمومی (general) می‌توانید صفحه اول گودرتان را تغییر بدهید. اگر پوشه ساخته باشید می‌توانید نام یکی از پوشه‌ها را وارد کنید و در این صورت وقتی وارد گودر می‌شوید ابتدا مطالب جدید آن پوشه را می‌بینید. مثلاً اگر از مطالب طنز بیش از دیگر مطالب سایت‌ها لذت می‌برید، باید سایت‌های مربوط به طنز را در پوشه‌‌ای به نام طنز قرار دهید و بعد این پوشه را برای صفحه اول گودر خود معرفی کنید.

اشتراک فید با دوستان

گودر به طور پیش‌فرض شبکه‌‌ای از دوستانی را که با آنها مراوده بیشتری دارید در صفحه گودر قرار می‌دهد. شما و دوستان‌تان اگر از فید خاصی خوش‌تان بیاید می‌تواند آن را با همدیگر در میان بگذارید. این کار با انتخاب گزینه در میان گذاشتن (share) در پایین هر فید انجام می‌شود. در مقابل نام دوستان‌تان همیشه تعداد فیدهای خوانده‌نشده‌‌ای که آنها در میان گذاشته‌اند دیده می‌شود. این کار به صورت متقابل انجام می‌شود و هر زمان که شما مطلبی را در میان بگذارید دیگران متوجه خواهند شد. گزینه کامل‌تر از در میان گذاشتن، گزینه‌‌ دیگری است که در زیر هر فید با عنوان در میان گذاشتن با توضیح share with note وجود دارد. با انتخاب این گزینه شما توضیح خودتان را هم به فید مورد نظر ضمیمه می‌کنید تا دوستان‌تان علاوه بر دیدن فید توضیح شما را هم در بالای متن بخوانند. در مواردی که در میان گذاشتن فیدی ممکن است باعث سوءتفاهم شود، افزودن توضیح راه‌گشاست و می‌تواند دلیل درمیان گذاشتن فید را به دوستان اطلاع بدهد. در ضمن اگر دیگران قبلاً توضیحی را به فید افزوده‌اند می‌توانید با این توضیح پاسخی به آن بدهید. علاوه بر این گزینه که توضیح شما همراه با فیدی در گودر قرار می‌گیرد، شما بدون در میان گذاشتن فید خاصی هم می‌توانید یادداشتی در گودر قرار بدهید تا دوستان‌تان ببینند. برای این کار گزینه توضیحات/ یادداشت‌ها (notes) را انتخاب کنید. توضیحاتی که تاکنون در گودر نوشته‌اید فهرست می‌شوند. حبابی هم در بالای صفحه دیده می‌شود که شما می‌توانید هر چیز جدیدی را که خواستید در آن بنویسید و با دوستان خود در میان بگذارید. برای تنظیم اینکه مطالب اشتراکی چه کسی را ببینید یا اینکه چه کسانی بتوانند مطالب اشتراکی شما را ببینند به بخش تنظیمات اشتراک‌گذاری (sharing setting) بروید. در آنجا تعداد افرادی که فیدهای اشتراکی شما را دنبال می‌کنند و نیز تعداد افرادی که شما را دنبال می‌کنند مشخص شده است. با کلیک روی گزینه دوستانی که دنبال می‌کنند مشخصات آنان دیده می‌شود و در صورت تمایل با انتخاب گزینه دنبال کردن (Follow) می‌تواند متقابلاً مطالب اشتراکی آنان را دنبال کنید. در صورتی که دوست ندارید شخص خاصی فیدهای اشتراکی شما را ببیند با انتخاب گزینه مسدود کردن (block) از قسمت گزینه‌ها (option) می‌توانید دسترسی وی به فیدهای اشتراکی‌تان را مسدود کنید. اگر فیدهای شخص خاصی را مایلید دنبال کنید با نوشتن نام یا ای‌میل فرد مورد نظر می‌توانید او را پیدا کنید و مطالبش را دنبال کنید. علاوه بر این در زیر هر فید گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که مفید هستند. ستاره‌دار کردن (star) همان کاری را انجام می‌دهد که در ای‌میل‌ها هم معمولاً وجود دارد. ستاره‌‌ای پنج‌پر در کنار گزینه افزودن ستاره (Add Star) در زیر هر مطلب وجود دارد که در صورت انتخاب شدن زردرنگ خواهد شد. فیدهایی را که برایتان اهمیت خاصی دارد، مثلاً می‌خواهید در تحقیقی از آن استفاده کنید، با ستاره‌دار کردن مشخص می‌کنید تا به سرعت آن را پیدا کنید. بعداً برای مراجعه به این فیدها به بخش موارد ستاره‌دار (stared itmes) مراجعه کنید. گزینه دیگری که در زیر فیدها وجود دارد گزینه خوش آمدن (like) است. از هر مطلبی که خوش‌تان بیاید می‌توانید با انتخاب این گزینه آن را مشخص کنید. با نمایش هر فید در بالای آن گودر ریدر نشان می‌دهد که چه تعداد و چه کسانی از فید مورد نظر خوش‌شان آمده است. البته شمارنده (like)های هر فید فعلاً تا 100 بیشتر کار نمی‌کند. گزینه دیگری که در زیر فیدها وجود دارد و برای کسانی که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند بسیار مفید است، گزینه فرستادن به (send to) است. این گزینه زمانی دیده می‌شود که شما در بخش تنظیمات ریدر شبکه‌های اجتماعی را که در آن عضو هستید معرفی کنید. اگر در شبکه‌های اجتماعی عضو باشید و در گودر هم آن را معرفی کرده باشید با کلیک کردن روی گزینه فرستادن به، نام شبکه‌های اجتماعی‌تان دیده می‌شود. با انتخاب هر کدام، می‌توانید فید مورد نظر را به صفحه خودتان در آن سایت بفرستید و با دوستان در آن سایت مطلب مورد نظر را در میان بگذارید.

تبادل فیدهای ثبت‌شده

در صورتی که پس از ثبت ده‌ها سایت برای خودتان ناگهان تصمیم می‌گیرید که از حساب کاربری دیگری استفاده کنید و آن را کنار بگذارید لازم نیست تمام فیدهای مورد علاقه‌تان را یکی‌یکی اضافه کنید. در بخش تنظیمات گودر قسمتی با عنوان دریافت/ استخراج (Import/Export) وجود دارد. برای تبادل فیدهای ثبت‌شده برای حساب‌های کاربری دیگرتان یا مبادله کردن فیدها با دوستان‌تان، ابتدا باید گزینه استخراج (Export) را در حساب کاربری مبدأ انتخاب کنید. در این حالت تمام‌ فیدهای شما با مشخصات پوشه‌هایی که درست کرده‌اید در یک فایل ذخیره خواهد شد. مسیر مناسبی را تعیین کنید تا این فایل پس از دانلود در دسترس‌تان باشد. سپس به حساب کاربری مقصد رفته به قسمت دریافت/ استخراج (Import/Export) بروید. در بخش انتخاب فایل (Choose file) نشانی فایل ذخیره‌شده را بدهید و سپس گزینه بارگذاری (Upload) را انتخاب کنید. پس از چند ثانیه اطلاعات مربوط به فیدهای ثبت شده به حساب کاربری مقصد منتقل خواهد شد. در صورتی که فیدهای ثبت شده را می‌خواهید به دوست‌تان بدهید، می‌توانید فایل مورد نظر را که نسبتاً کم‌حجم است از طریق ای‌میل برای وی بفرستید. پس از انتقال فیدهای جدید، فیدهای قدیمی از بین نمی‌روند بلکه فیدهای جدید اضافه خواهند شد، پس نگران از دست رفتن فیدهای ثبت‌شده قبلی‌تان نباشید. علاوه بر انتقال در میان حساب‌های کاربری گودر می‌توانید فهرست فیدهای ثبت‌شده را با دیگر نرم‌افزارهای خبرخوان هم مبادله کنید.

یافتن فیدهای مشابه

یکی از امکانات جالبی که در گودر وجود دارد این است که شما می‌توانید فیدهای مشابه با فید ثبت‌شده خودتان را پیدا کنید. مثلاً اگر شما علاقه‌مند به فیدهای علمی هستید و یک فید در این حوزه پیدا کردید، گودر به شما فیدهای مشابه را هم پیشنهاد می‌کند تا اگر مناسب تشخیص دادید آنها را هم ثبت کنید. برای این کار فید مورد نظر را که باز کردید در بالای آن در بخش تنظیمات فید (Feed Setting) گزینه مشابه با این (More Like This) را انتخاب کنید. نام چند فید مشابه در مقابل آن ظاهر خواهد شد. با کلیک کردن روی هر کدام فیدهای آن را خواهید دید و در صورت لزوم می‌توانید ثبت نام کنید.

نوشته‌های مربوط:


پروز؛ پاتوق مترجمان دنیا <<|| صفحه اصلی ||>>سفر جغرافیایی تاریخی


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License