روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹

هفت‌خوان راه‌اندازی سایت در چند ساعت

داشتن یك سایت و راه‌اندازی سایت شخصی عموماً مساله‌ای اسرارآمیز و پیچیده به نظر می‌رسد و داشتن یك سایت به معنای گذشتن از هفت‌خوان رستم است. اما با داشتن كمی آشنایی در مورد مفاهیم اینترنت مسیر كسب یك سایت خیلی هم صعب‌العبور نیست و با صرف چند ساعت می‌توان سایتی اختصاصی راه ‌انداخت. سرویس‌های رایگان وبلاگ‌نویسی كار را برای كاربران اینترنت راحت كرده و بدون نیاز به هیچ مقدمه‌ای یكراست شروع به انتشار مطالب می‌كنند. اگر كمی آشنایی با ثبت دامنه و درخواست میزبانی داشته باشید، داشتن سایت شخصی كه در آن محدودیتی برای بارگذاری انواع فایل‌ها نباشد، دور از دسترس نیست. وبلاگ‌ رایگان خوب است فقط گاهی باید برای گذاشتن عكس به سایت دیگری رجوع كنید و از عكس‌های آن‌ استفاده كنید و بدتر از همه اینكه سرویس‌دهنده وبلاگ ممكن است ناگهان خدماتش را قطع كند یا اینكه از مطالب وبلاگ خاصی خوشش نیاید و آن را حذف كند، بنابراین اگر اطلاعات‌تان ارزشمند است، باید هرچه زودتر به فكر راه‌اندازی یك سایت اختصاصی باشید. در این یادداشت به برخی از مفاهیمی كه لازم است با آن آشنا شوید و نیز كارهایی كه باید انجام شود، اشاره‌ای گذرا می‌شود تا اگر در فكر راه انداختن سایت هستید، سرنخ‌هایی به دست آورید.

دامنه (Domain)

دامنه در حقیقت نام شما در اینترنت است كه باید اختصاصی باشد. این نام از دو بخش اصلی و پسوند تشكیل شده است. هویت اصلی سایت را نام سایت تعیین می‌كند و مانند پسوندهای فایل‌ها در كامپیوتر، پسوند دامنه هم تا حدودی نوع سایت را مشخص می‌كند. البته رابطه پسوند با محتوای سایت كاملاً قراردادی است و ممكن است هیچ ارتباطی وجود نداشته باشد. دامنه com. معمول‌ترین دامنه است و دامنه‌های net. (برای سایت‌هایی كه در زمینه شبكه و خدمات اینترنتی فعالیت می‌كنند) و org. (برای گروه‌ها، سازمان‌ها و جمعیت‌ها) هم كاربرد زیادی دارند. برخی دیگر از پسوند‌ها نشانگر ملیت سایت هستند مانند ir . كه مربوط به سایت‌های ایرانی است. یك نام با پسوند مناسب برای سایت‌تان انتخاب كنید، سپس به سایت‌هایی كه اطلاعات مربوط به دامنه‌ها را دارند رجوع كنید (مثل سایت checkdomain.com) و بررسی كنید كه دامنه مورد نظرتان اشغال شده یا آزاد است. در صورتی كه دامنه شما را پیش از این كسی ثبت نكرده باشد، از طریق یكی از شركت‌های ثبت دامنه در داخل یا خارج از كشور می‌توانید با كارت‌های اعتباری نام مورد نظر را به مدت یك یا چند سال ثبت كنید.

میزبانی (Hosting)

با ثبت دامنه شما فقط نام‌تان را حفظ كردید و هنوز قادر نیستید اطلاعاتی بر روی اینترنت قرار دهید. برای راه‌اندازی سایت باید میزبانی برای فایل‌هایتان در اینترنت پیدا كنید. شركت‌های گوناگونی در اینترنت چه در داخل و در خارج از كشور خدمات میزبانی را برای كاربران انجام می‌دهند. علاوه بر دوره زمانی، نرخ میزبانی سایت‌ها به دو عامل بستگی دارد؛ یكی حجم كل فایل‌ها و دیگری میزان تبادل اطلاعات سایت با بینندگان كه بستگی مستقیم به میزان بازدید از سایت دارد. بسته به نوع اطلاعاتی كه قرار است در سایت بگذارید، باید یكی از بسته‌های میزبانی را انتخاب كنید. در ابتدا بهتر است كم‌هزینه‌ترین بسته را انتخاب كنید. تا مرحله‌ای كه سایت شما بیننده زیادی پیدا كند معمولاً زمان زیادی لازم است، بنابراین بهتر است صرفه‌جویی كنید. البته به خاطر داشته باشید كه اگر ناگهان بازدید از سایت شما رشد زیادی داشته باشد و از بسته میزبانی فراتر رود، معمولاً شركت میزبان سایت شما را از دسترس خارج خواهد كرد تا هزینه‌های اضافی را بپردازید.

مدیریت فایل‌ها

بعد از آنكه شما دامنه و میزبانی سایت را ایجاد كردید، با استفاده از حساب كاربری كه شركت میزبان به شما خواهد داد و معمولاً اطلاعات آن را به ای‌میل شما ارسال می‌كند، شما به سایت‌تان دسترسی كامل خواهید داشت. این دسترسی معمولاً به دو شكل صورت می‌گیرد؛ با نرم‌افزاری كه سرور میزبان در اختیار شما می‌گذارد، به فایل‌ها دسترسی دارید و از سوی دیگر با ارتباط FTP می‌توانید با سایت تبادل اطلاعات كنید. برای هر حالتی نام كاربری و كلمه عبور خاص خودش را شركت میزبان در اختیار شما می‌گذارد. در حالت FTP سایت شما جزیی از كامپیوتر شخصی شما می‌شود و همان طور كه در درایوهای كامپیوترتان فایل‌ها را جابه‌جا می‌كنید، می‌توانید با فایل‌های روی سایت كار كنید. برای جابه‌جا كردن تعداد زیاد فایل‌ها این روش مفیدتر است، اما خطر این‌گونه دسترسی این است كه ممكن است برخی از فایل‌های حیاتی سایت را سهواً پاك كنید. برای این ارتباط هم می‌توانید از طریق آدرس ftp:// دامنه وارد شوید و هم اینكه از نرم‌افزاری خاص FTP (مثل cuteftp یا filezila) استفاده كنید.

ای‌میل‌های اختصاصی

یكی از مزایای داشتن دامنه اختصاصی، ایجاد كردن ای‌میل‌های اختصاصی است. سرویس‌های میزبانی معمولاً امكان ایجاد تعداد نامحدودی ای‌میل را بر روی سرور فراهم می‌كند. معمولاً در بخش نرم‌افزارهای مدیریت فایل‌های سایت بخشی به ای‌میل‌ها اختصاص دارد كه در آن بخش ای‌میل‌ها را ایجاد می‌كنید، به هر كدام كلمه عبور می‌دهید و در صورت لزوم فضای محدودی را به هر كاربر اختصاص می‌دهید تا در صورتی كه یك كاربر ای‌میل نامه‌های زیاد و سنگینی دریافت كرد، كل سایت نخوابد. زمانی كه هنوز سرویس‌های رایگان ای‌میل خساست به خرج می‌دادند، ای‌میل‌های اختصاصی هم همان كارایی ای‌میل‌های رایگان را داشت. اما امروزه سرویس‌های رایگان جی‌میل و یاهو تقریباً حجم نامحدودی را در اختیار كاربر قرار می‌دهند به نحوی كه لازم نیست هیچ ای‌میلی حذف شود. بنابراین بهتر است ای‌میل اختصاصی را با یك سرویس رایگان مرتبط كنید تا فضای اختصاصی‌تان صرف نامه‌ها نشود. برای این كار از بخش دست به دست شدن خودكار سایت استفاده كنید و نامه‌های ورودی را به ای‌میل رایگان منتقل كنید. با توجه به اینكه گاهی اوقات سرویس‌های رایگان ای‌میل از دسترس خارج می‌شوند، ای‌میل‌های اختصاصی امكان تبادل ای‌میل را فراهم می‌كنند تا كارهای حیاتی را انجام دهید.

طراحی صفحات (Designing)

قبل از اینكه در فكر طراحی سایت‌تان باشید، باید مشخص كنید كه چه اطلاعاتی قرار است روی سایت بگذارید. این اطلاعات قرار است به مرور زمان اضافه شوند یا اینكه تغییری در آنها صورت نمی‌گیرد. نیاز به بانك‌های اطلاعاتی بزرگ برای ثبت اطلاعات و ایجاد گزارش‌های متنوع دارید یا تبادل اطلاعات خیلی هم پیچیده نیست. ظاهر سایت تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد. اگر سایت جنبه تجاری دارد قطعاً به یك لوگوی زیبا نیاز دارید، اما اگر صرفاً اطلاعات عمومی در اختیار كاربران قرار می‌دهد، شاید اصلاً نیازی به لوگو نباشد. اگر قرار است سایت نماینده شركتی باشد كه خودش قرار است طراحی انجام دهد یا آثار هنری را نمایش دهد، قاعدتاً باید طراحی سایت زیبا و فریبنده باشد. اگر مخاطب شما كودكان هستند، طراحی خاصی می‌طلبد. از سوی دیگر اگر قرار است یادداشت‌های كوتاهی به سبك وبلاگ‌ها در سایت قرار دهید، چندان گرافیك سایت اهمیت ندارد. اگر شركتی تجاری هستید، آیا در سایت می‌خواهید تجارت الكترونیكی هم انجام دهید و كالاهایتان را به بازدیدكنندگان بفروشید یا اینكه فقط می‌خواهید اطلاعاتی درباره كالاها در معرض نمایش بگذارید؟ در سایت‌تان قرار است فیلم و انیمیشن نمایش داده شود یا اینكه نهایتاً از عكس استفاده می‌كنید. كاربران سایت چه رابطه‌ای با سایت می‌توانند برقرار كنند؟ فقط صفحات را ببینند یا اینكه می‌توانند اطلاعات‌شان را در سایت قرار دهند؟ ارتباط یكسویه است یا دوسویه؟ نوع پاسخ شما به هر كدام از پرسش‌های بالا نوع نیاز شما به طراحی سایت را مشخص می‌كند.

در صورتی كه نیاز شما تنها چند صفحه ثابت است، بدون داشتن اطلاعات تخصصی در زمینه طراحی سایت با نرم‌افزارهایی نظیر مایكروسافت فرانتپیج یا ماكرومدیا دریم‌ویور یا ادوبی گولایو به راحتی با ابزارهای ساده می‌توانید صفحات خود را طراحی كنید و سپس نتیجه كار را به سایت‌تان منتقل كنید. در نظر داشته باشید كه به صورت پیش‌فرض صفحه اول سایت با نام index شناخته می‌شود. بنابراین صفحه اول را در فایلی با این نام و با پسوند .html یا .php ذخیره كنید و در مسیر اصلی سایت قرار دهید. ارتباط با بقیه صفحه‌ها را باید از طریق پیوند ایجاد كنید.

در صورتی كه قرار است سایت شما به مثابه وبلاگ شخصی شما یا یك خبرگزاری ساده باشد، شما با استفاده از نرم‌افزارهای رایگانی كه در اینترنت قرار دارد، می‌توانید بدون نیاز به دانش تخصصی اینترنت با نصب این نرم‌افزارها بر روی سایت‌تان به راحتی مطالب‌تان را در سایت قرار دهید. در نظر داشته باشید كه ایجاد زیردامنه‌های فرعی بر روی سایت معمولاً به صورت رایگان با استفاده از نرم‌افزار مدیریت فایلی كه میزبان در اختیار شما می‌گذارد، امكان‌پذیر است. بنابراین با داشتن یك سایت می‌توانید تعداد زیادی وبلاگ با دامنه فرعی روی سایت ایجاد كنید. آدرس دامنه‌های فرعی با افزودن كلماتی به پیش از نام دامنه شما و با فاصله یك نقطه ایجاد می‌شوند. مثلاً اگر sharghreader.com نام دامنه شما باشد، آدرس‌های fa.sharghreader.com و en.sharghreader.com می‌تواند نشانی فرعی روی سایت شما برای دو وبلاگ مختلف باشد.

چند نرم‌افزار مدیریت فایل كه در میان كاربران اینترنت رواج زیادی دارند عبارتند از مووبل‌تایپ (Movabletype)، وردپرس (Wordpress) و جوملا (Joomla). برای نصب این نرم‌افزارها ابتدا باید به سایت اصلی هر كدام رجوع كنید و نرم‌افزار مدیریت محتوا را دانلود كنید و سپس با استفاده از فایل راهنمایی كه برای نصب در سایت مورد نظر وجود دارد، با انتقال فایل‌های لازم بر روی سایت، نرم‌افزار را نصب كنید. معمولاً قالب‌های پیش‌فرضی در این نرم‌افزارها وجود دارد و شما می‌توانید از آنها استفاده كنید. برای این نرم‌افزارها معمولاً قالب‌های فارسی هم وجود دارد و با كمی جست‌وجو در اینترنت می‌توانید پیدا كنید. به تدریج كه دانش اینترنتی شما افزایش پیدا كند، می‌توانید قالب‌ها را تغییر دهید و به صورت سفارشی خاص خودتان دربیاورید. هر كدام از این نرم‌افزارها انجمن‌های خاص خود را دارند كه كاربران این نرم‌افزارها در سایت ویژه انجمن آن نرم‌افزار مشكلات‌شان را با یكدیگر در میان می‌گذارند و با هم مشورت می‌كنند. خود سایت‌ها هم اطلاعات جامعی در مورد استفاده از نرم‌افزار در سایت قرار داده‌اند.

اگر نیاز شما فراتر از این است، باید با اشخاص یا شركت‌هایی كه در زمینه طراحی سایت فعالیت می‌كنند، تماس بگیرید. در صورتی كه گرافیك سایت برایتان اهمیت حیاتی دارد، علاوه بر طراح سایت بهتر است با یك عكاس یا گرافیست هم در تماس باشید تا تصاویر لازم برای بخش‌های مختلف سایت را برایتان تهیه كند. شاید بهتر باشد قبل از سفارش طراحی سایت، در اینترنت گشتی بزنید و سایت‌هایی را كه كارهایی مشابه نیازهای شما را انجام می‌دهند،‌ شناسایی كنید تا بتوانید راحت‌تر به طراح‌تان سفارش بدهید. با این توضیحات اگر یك حساب اینترنتی داشته باشید، ایجاد سایت اختصاصی چندان كار دور از دسترسی نیست. با صرف چند ساعت از وقت‌تان پای اینترنت می‌توانید دامنه و میزبانی سایت را به صورت آنلاین خریداری كنید و یك نرم‌افزار رایگان مدیریت محتوای سایت را از اینترنت دانلود كرده و بلافاصله نصب كنید و بعد هم نوشتن در اینترنت بر روی سایت اختصاصی خودتان را آغاز كنید و فایل‌هایی را كه دوست دارید دیگران هم ببینند، با بارگذاری بر روی سایت در دسترس مستقیم دیگران قرار بدهید.

نوشته‌های مربوط:


كتاب‌ها را در سايت ورق بزنيد<<|| صفحه اصلی ||>>كنسرسیوم جهانْ‌وب


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License