روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹

در مسیر سیلاب داده‌ها

حامد کریم‌قاسمی
شیوه‌های پیشین در میان‌گذاری اطلاعات به سرورها و سایت‌های میزبان برای ذخیره فایل‌ها نیاز داشتند كه جدا از مساله هزینه بالای میزبانی و پهنای باند به سخت‌افزارهای قدرتمندی نیاز داشتند تا هنگام ازدیاد مراجعه‌كنندگان قادر به پاسخگویی به آنها باشند. بیت‌تورنت نوعی معماری برای رد و بدل كردن داده‌های حجیم بین رایانه‌ها بدون هرگونه میانجی و سروری است و با اینكه از معمول‌ترین راه‌های در میان‌ گذاشتن اطلاعات با دیگران در اینترنت به‌ شمار می‌رود در كشور ما كمی مهجور مانده ‌است. آمارها نشان می‌دهند از سال 2009 به‌ بعد 27 تا 55 درصد ترافیك اینترنت، بسته به مكان جغرافیایی، به انتقال فایل از طریق پروتكل بیت‌تورنت اختصاص داشته است. برنامه‌نویسی به‌ نام برام كوهن در سال 2001 این پروتكل را ابداع كرد و هم‌اكنون پشتیبانی از آن‌ را عهده‌دار است. معماری بیت‌تورنت به وجود تمام فایل در یك رایانه‌ میزبان نیازی ندارد و حتی گوشی‌های همراه نیز می‌توانند در انتقال حجم بالای داده‌ها سهیم شوند.

دانشنامه آزاد ویكی‌پدیا مثالی ساده برای تشریح عملكرد بیت‌تورنت آورده است.

«می‌توان آن را به گروهی از افراد تشبیه كرد كه دور یك میز نشسته‌اند. هر كدام از این افراد سعی دارند كپی كاملی از یك كتاب را دریافت كنند. نفر اول اعلام می‌كند صفحات 10-1، 23، 50-42 و 75 را دارد و نفرات سوم، چهارم و پنجم هر كدام قسمت‌هایی از این صفحات را ندارند. بنابراین هر یك برای گرفتن صفحات، خود را با نفر اول هماهنگ می‌كنند. نفر دوم اعلام می‌كند صفحات 22-11، 37-31 و 70-63 را دارد. نفر اول، چهارم و پنجم به نفر دوم می‌گویند بعضی از صفحات او را می‌خواهند و او هم كپی آن صفحات را به آنها می‌دهد. این روند ادامه می‌یابد تا وقتی كه همه افراد كپی تمام كتاب را به دست بیاورند. همچنین دور این میز شخص دیگری وجود دارد كه كپی كل كتاب را دارد. بنابراین احتیاج ندارد كه برایش كپی صفحه‌ای فرستاده شود. او صفحاتی را كه هیچ كس ندارد بین افراد پخش می‌كند. در ابتدا هنگامی كه افراد دور میز می‌نشینند، باید از او بخواهند كه اولین سری كپی صفحات خود را به آنها بدهد. گرچه افراد سعی می‌كنند صفحات مشابه را از او نگیرند، بعد از مدتی همگی اكثر كپی كتاب را دارند. به این ترتیب این فرد می‌تواند كتابی را كه دارد در اختیار افراد زیادی قرار دهد بدون اینكه مجبور باشد كل كپی را به تمام افراد بدهد. او می‌تواند در عوض، قسمت‌های مختلف كتاب را به افراد متفاوت بدهد و آنها قادر خواهند بود كه این قسمت‌ها را در بین خود پخش كنند.» روشن است كه بیت‌تورنت برخلاف دیگر پروتكل‌های انتقال داده، با افزایش كاربران كاراتر می‌شود.

تفاوت اصلی تورنت با شیوه‌های پیشین در میان‌‌گذاری فایل، همین درخواست چندین تكه از یك فایل از چندین رایانه است، در حالی كه در گذشته یك فایل از یك رایانه دانلود می‌شد. این‌كار سرعت دسترسی به فایل را افزایش می‌دهد و فشار را از روی رایانه‌ها برمی‌دارد. پروتكل بیت‌تورنت قادر به فهرست كردن فایل‌های تورنت نیست. برای جست‌وجو كردن تورنت‌ها می‌توانید از موتورهای جست‌وجو یا جوینده‌های سایت‌های ردیاب استفاده كنید. در قدم اول كاربری اطلاعاتش را در شبكه با دیگران در میان می‌گذارد. به‌ این كاربر دانه (Seed) می‌گویند. وجود این دانه در شبكه، دیگر كاربران را كه همتا (Peer) نام‌ دارند، قادر به دانلود فایل می‌كند. هر چه تعداد كاربران بیشتر شود امكان دانلود فایل از همتاهای بیشتری فراهم می‌شود. بیت‌تورنت كمك می‌كند تكه‌های فایل از كاربران متفاوت دانلود شوند و از این راه هم سرعت دانلود افزایش می‌یابد و هم مساله پهنای باند و فشار آمدن به رایانه‌های میزبان حل می‌شود. هر همتایی كه فایل را به‌ طور كامل دانلود كند به یك دانه تبدیل می‌شود. هرچه تعداد دانه‌ها بیشتر باشد با قطع شدن ارتباط تعدادی از كاربران ابتدایی، خطر عدم دسترسی به فایل در شبكه كاهش می‌یابد. تبدیل شدن همتاها به دانه‌ها تعیین‌كننده سلامت تورنت است كه نشان‌ می‌دهد چند فایل كامل در شبكه موجود است. یكی از مشكلات تورنت، نبودن دانه كافی برای داده‌های كم‌طرفدار است. اگر سراغ فایلی بروید كه تعداد دانه‌هایش كم است این احتمال می‌رود كه قبل از اتمام دانلود شما، دانه‌ها از شبكه خارج شوند. هنگام انتخاب تورنت به تعداد دانه‌ها و مدتی كه از قرار گرفتن آن تورنت در شبكه می‌گذرد، توجه كنید.


گستردگی بیت‌تورنت در دنیا كاربران را در مقابل سیلابی از داده‌ها قرار می‌دهد. برای قرار گرفتن در این سیلاب به برنامه تورنت نیاز دارید؛ نرم‌افزارهای كم‌حجم و رایگانی كه با نام‌های بیت‌تورنت، موتورنت و... در اینترنت یافت می‌شوند. این نرم‌افزارها قادرند فایل‌های شما را در اختیار دیگران بگذارند و فایل‌های آنها را برای شما دانلود كنند. برای در میان گذاشتن داده‌ها با دیگران باید با یكی از این نرم‌افزارها فایلی به‌ نام تورنت بسازید. این فایل شامل اطلاعاتی از قبیل نام، نوع، حجم فایل و آدرس رایانه ردیاب است كه ارتباطات تورنت را فراهم می‌كند. تورنت‌ها را در سایت‌های تورنت با دیگران در میان‌ بگذارید یا برای دوستان‌تان ای‌میل كنید. همتاها این فایل چند كیلوبایتی را دانلود می‌كنند و در نرم‌افزار تورنت خود قرار می‌دهند. وقتی تورنت را باز كنید، نرم‌افزارتان به ردیاب‌های ارائه‌شده در تورنت متصل می‌شود و فهرستی از دانه‌ها و همتاهای موجود دریافت می‌كند. كم‌كم با آنها ارتباط برقرار می‌كند و تكه‌های فایل را درخواست می‌كند. برای همین مدتی طول می‌كشد تا به حداكثر سرعت دانلود برسد. از آنجا كه می‌توانید پهنای باند ورودی و خروجی را در نرم‌افزارهای تورنت كنترل كنید، اكثر نرم‌افزارها و ردیاب‌ها عادلانه بودن معامله بین طرفین را در نظر می‌گیرند و سرعت دانلود كسانی را كه فایلی آپلود نمی‌كنند، كاهش می‌دهند. البته این نرم‌افزارها با همتاها خوشبینانه رفتار می‌كنند و مقداری از پهنای باند خروجی را به همتاهایی اختصاص می‌دهند كه هنوز عادل بودن آنها ثابت نشده است. با این كار هم تازه‌وارد‌ها بخت دریافت داده‌ها را پیدا می‌كنند و هم احتمال پیدا كردن افراد عادل ناشناخته بیشتر می‌شود. بنابراین اگر پس از دانلود شدن فایل ارتباط‌تان را با اینترنت قطع می‌كنید بدانید كه همتاهای دیگر را می‌آزارید و ردیاب و نرم‌افزارتان این كار را فراموش نمی‌كنند. كاربران دایل‌آپ به‌ دلیل پهنای باند كم‌شان از این قاعده مستثنا هستند. توجه كنید كه اكثر خدمات‌دهندگان ای‌دی‌اس‌ال خروجی شما را هم در هزینه شما محاسبه می‌كنند، پس مرام بیش از حد هم به خرج ندهید. زمانی كه به تعداد كافی دانه برای یك تورنت وجود دارد می‌توانید آپلود آن‌ را خاتمه دهید. ‌نرم‌افزارهایی مانند BitThief هم هستند كه به‌ نوعی بیت‌تورنت را فریب می‌دهند و امكان دانلود را با حداكثر سرعت و بدون آپلود كردن فراهم می‌كنند. این روش بر اصالت بیت‌تورنت كه مشاركت در تقسیم داده‌ها است تاثیر منفی می‌گذارد. اما این‌گونه نرم‌افزارها در كشورهایی كه آپلود كردن فایل‌های دارای كپی‌رایت پیگرد قانونی دارد سودمند است و توجیه مناسبی برای تولید مجاز آنهاست. با توجه به‌ اینكه بیت‌تورنت میزبان فایل‌ها نیست و موتور جست‌وجویی هم ندارد مسوولیت كارهای غیرقانونی را عهده‌دار نیست. البته كاربرانی كه می‌خواهند مورد پیگرد قانونی قرار نگیرند فایل‌ها و ردیاب‌ها را ازكشورهایی انتخاب می‌كنند كه پیرو قانون كپی‌رایت نیستند.

با اینكه حجم كپی‌های غیرمجاز در بیت‌تورنت زیاد به نظر می‌رسد، بسیاری از شركت‌های تكثیر و پخش فیلم و موسیقی، كانال‌های تلویزیونی و تولیدكنندگان نرم‌افزار با بیت‌تورنت برای پخش محصولات‌شان قرارداد می‌بندند. با این ‌كار شركت‌ها نیاز به راه‌اندازی سرورهای گران‌قیمت برای نگهداری فایل‌هایشان ندارند و محصولات را در شبكه تورنت به مشتریان عرضه می‌كنند. دولت بریتانیا برای در میان گذاشتن محل‌هایی كه مالیات شهروندان صرف می‌شود از بیت‌تورنت استفاده می‌كند. شبكه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوك و توییتر هم برای به‌روز كردن سرورهای متعددشان از بیت‌تورنت استفاده می‌كنند. علاوه بر این نرم‌افزارهای تورنت قابلیت خواندن فیدهای آر‌اس‌اس را هم دارند و می‌توانید رادیوهای اینترنتی (پادكست) را از طریق آنان گوش دهید. پروتكل بیت‌تورنت در حال توسعه است و ممكن است بر كارایی و قابلیت‌های آن افزوده شود.

نوشته‌های مربوط:


سایت فارسی «اینك فلسفه»<<|| صفحه اصلی ||>>مطالب‌تان را در اینترنت مدیریت كنید


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License