روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹

خدمات‌دهندگان وبلاگ فارسی

حامد کریم‌قاسمی
پرشین‌بلاگ به عنوان اولین خدمات‌دهنده وبلاگ فارسی كار خود را از سال 1381 آغاز كرد. پیش از آن كاربران از خدمات سایت خارجی بلاگر استفاده می‌كردند. با ورود پرشین‌بلاگ، در وبلاگ‌نویسی ایران جهشی چشمگیر رخ داد و باعث تاسیس دیگر سایت‌های خدمات‌دهنده وبلاگ در ایران شد. بلاگ‌ا‌سكای در سال 82، میهن‌‌بلاگ، بلاگفا و پرشین‌‌گیگ در سال 83 و ده‌ها سایت دیگر پس از آنها به این عرصه پا گذاشتند. متاسفانه ارائه خدمات رایگان وبلاگ‌نویسی در ایران همیشه با دردسرهایی همراه بوده است. برخی از این خدمات‌دهندگان كه سرورهایشان در خارج از كشور هستند و به وبلاگ‌نویسان آزادی عمل بیشتری می‌دهند همواره با خطر فیلتر شدن روبه‌رو بوده‌اند. برخی دیگر از خدمات‌دهندگان هم برای حفظ منافع خود این حق را به خود می‌دهند كه هر زمان كه مطلبی را در وبلاگی به زعم خودشان یا قوانین كشور ناپسند دیدند، حذف كنند و حتی این امكان وجود دارد كه وبلاگی بدون اطلاع دادن به صاحب آن به طور كامل مسدود شود. ثبت نام در سایت‌های خدمات‌دهنده فارسی بسیار ساده است اما بسیاری از آنها پشتیبانی خوبی ندارند. كاربران مشكلات بسیاری را در انجمن‌ها مطرح می‌كنند كه پاسخی به آنها داده نمی‌شود. در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین سایت‌های خدمات‌دهنده وبلاگ فارسی را می‌آوریم كه نسبت به دیگر سایت‌ها امكانات و پشتیبانی قابل قبولی دارند.

امكاناتی كه برای هر سایت ذكر می‌شود لزوماً انحصاری نیستند و ممكن است در سایت دیگری هم وجود داشته باشند كه در این نوشته به آن اشاره نشده باشد. در انتها هم بخش‌هایی از توافقنامه‌ سایت‌ها با اعضا را كه قابل تامل است، می‌آوریم.

بلاگفا: طبق آمار سایت الكسا بعد از گوگل و یاهو، سایت بلاگفا بیشترین ترافیك را در ایران دارد. در پیاده‌سازی نسخه فعلی سایت از فناوری مایكروسافت دات نت، بانك اطلاعاتی MS SQL Server و معماری چند لایه استفاده شده‌ است. سایت بلاگفا امكاناتی از این قبیل دارد: درج آسان تصاویر، پیوندها و تغییر در رنگ یا اندازه نوشته‌ها، معرفی سایت‌های مورد علاقه و مدیریت آسان فهرست پیوندها، امكان درج نامحدود پیوندهای روزانه، امكان انتخاب و استفاده از طرح‌ها و قالب‌های متنوع برای وبلاگ، امكان طراحی اختصاصی قالب یا تغییر در قالب، رنگ‌ها و طرح وبلاگ، امكان درج تصویر نویسنده یا لوگو وبلاگ، امكان درج توضیحاتی درباره معرفی نویسنده و وبلاگ، امكان استفاده چندین نویسنده از یك وبلاگ (وبلاگ گروهی)، امكان موضوع‌بندی مطالب بلاگ و دسترسی به آرشیو موضوعی، امكان درج ادامه مطلب و نمایش متن كامل پست در صفحه دیگر، امكان تایید نظرات خوانندگان قبل از نمایش در وبلاگ، امكان مشاهده وبلاگ‌های دوستان بر اساس زمان به ‌روز‌رسانی و... «مدیریت بلاگفا متعهد است كه هیچ‌گونه اطلاعات خصوصی از كاربران خود را در اختیار هیچ موسسه یا فرد حقیقی یا حقوقی قرار نخواهد داد. مدیریت سایت ضمن دفاع از آزادی بیان و قلم از كاربران خود می‌خواهد شرایط و قوانین كشور ایران و كانادا را نیز در نظر داشته باشند تا از این جهت برای وب‌سایت یا وبلاگ نویسنده مشكلی به وجود نیاید.»

میهن‌‌بلاگ: این سایت پس از بلاگفا در رتبه‌بندی الكسا در جایگاه چهارم قرار گرفته است. برخی از ویژگی‌های این سایت از این قرارند: ارسال مطلب به آینده؛ با این قابلیت می‌توانید مطلبی را بنویسید و زمان انتشار آن را برای آینده تنظیم كنید تا مطلب مورد نظر در زمان تعیین‌شده روی وبلاگ قرار گیرد. مطلب رمزدار؛ برای مطلب دلخواه كلمه رمز تعیین می‌كنید و بازدیدكنندگان وبلاگ شما فقط با دانستن كلمه رمز امكان مشاهده مطلب مورد نظر را خواهند داشت. ابربرچسب؛ دسته‌بندی مطالب با استفاده از تگ‌ها. نسخه پشتیبان؛ با وجود این سرویس توانایی تهیه نسخه پشتیبان از مطالب وبلاگ را در هر زمان دارید. جست‌وجو، نظرسنجی با قابلیت نمایش نتایج به صورت گرافیكی، مدیریت چندین وبلاگ؛ امكان مدیریت چندین وبلاگ با یك ‌شناسه و دسترسی به كلیه وبلاگ‌ها پس از وارد شدن به سایت، امكان اضافه كردن چندین نویسنده برای وبلاگ، ایجاد لینك‌ستان با قابلیت اولویت‌بندی پیوندها از نظر ترتیب در فهرست‌ها و... «میهن‌بلاگ می‌تواند هر قسمتی از این توافقنامه را در هر موقع تغییر دهد. متن توافقنامه همواره روی سایت قابل ملاحظه بوده و در صورتی‌كه در هر زمان با این قرارداد مخالفت داشته باشید می‌توانید از عضویت این سایت انصراف دهید. میهن‌بلاگ مجاز است به هر نحوی كه بخواهد از مطالب قرارگرفته در وبلاگ‌ها كه قانوناً متعلق به شخص یا نشریه یا سازمان دیگری نباشد، استفاده كند.»

پرشین‌بلاگ: پس از بلاگفا و میهن‌بلاگ و با فاصله بیشتری در رتبه دهم سایت الكسا جای گرفته است. برخی از قابلیت‌های مفید پرشین‌بلاگ را ذكر می‌كنیم. دسته‌بندی مطالب با استفاده از برچسب‌ها، ارسال مطلب در وبلاگ از طریق برنامه ورد 2007 و لایورایتر، سفارشی‌كردن قالب بدون دستكاری در كد قالب، ارسال نظر روی یادداشت‌ها به‌ صورت خصوصی و عمومی، امكان رمزگذاری روی یادداشت‌های وبلاگ، ایجاد وبلاگ گروهی با دسترسی‌های مدیریتی مختلف، امكان راه‌اندازی مجله الكترونیكی روی سایت شخصی، امكان برگرداندن پست‌ها از حالت منتشرشده به حالت پیش‌نویس، امكان تغییر رنگ، فونت و عكس زمینه بخش‌های مختلف قالب، امكان تغییر آدرس وبلاگ، امكان انتشار مطالب وبلاگ روی دامنه شخصی و... «در صورت ایجاد تغییرات در توافقنامه خدمات پرشین‌بلاگ، كاربران در جریان امر قرار خواهند گرفت تا در صورت تمایل به ادامه استفاده از این سرویس با آن موافقت كنند. پرشین‌بلاگ ضمن تلاش جهت حفظ سرویس از خطرها و ضربه‌های احتمالی، هیچ گونه ضمانتی در مورد عدم ایجاد اختلال موقت در سرویس رایگان خود یا حتی از كار افتادن كامل آن یا از بین رفتن اطلاعات ذخیره‌شده در وبلاگ‌ها نمی‌دهد.»

بلاگ‌‌اسكای: بعد از سایت خارجی بلاگ‌اسپات، سایت بلاگ‌اسكای دوازدهمین سایت پرترافیك در ایران است. بخش نظرات سایت بلاگ‌اسكای به «Gravatar.com» متصل است كه به شما این امكان را می‌دهد با یك بار ثبت نام در این وب‌سایت و انتخاب تصویر دلخواه‌تان از آواتار خود در كلیه وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های متصل به این سرویس استفاده كنید. امكان رمزدار كردن یادداشت‌ها و باخبر شدن از دوستان از طریق خبرنامه را دارید. آمار یادداشت‌ها و تعداد كلیك بر پیوند‌های روزانه‌ را به شما نشان می‌دهد و به شبكه اجتماعی گوگل‌فرند هم متصل است. بلاگ‌اسكای «این حق را دارد كه به صلاحدید خود توافقنامه میان سایت و كاربران را تغییر دهد. این تغییر ممكن است بدون اطلاع قبلی به كاربران صورت ‌پذیرد و تغییرات می‌تواند در كل توافقنامه یا حذف و اضافه كردن مفادی به متن آن باشد. هر تغییری در مقررات و قوانین این توافقنامه بلافاصله از نظر مسوولان سایت لازم‌الاجراست و عذر كاربران در صورت عدم آگاهی آنها از این تغییرات، به هیچ وجه‌ پذیرفته نیست. طبق این توافقنامه بلاگ‌اسكای متعهد می‌شود به كلیه حقوق اختصاصی صاحبان وبلاگ‌ها احترام بگذارد.»

پرشین‌گیگ: این سایت در الكسا رده هفدهم را به خود اختصاص داده است و پس از آن، سایت مشهور بلاگر در رده بیستم قرار دارد. پرشین‌گیگ بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده فضای وب (هاستینگ) فارسی است كه پا به عرصه خدمات وبلاگ‌نویسی هم گذاشته است. فضای وب رایگانی كه پرشین‌گیگ به كاربران اختصاص می‌دهد می‌تواند برای ساختن وب‌سایت شخصی، مخزنی برای اطلاعات یا فضای پشتیبان وب مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه سرویس رایگان پرشین‌گیگ در اختیار تمامی كاربران خواهد بود، اما سرویس رایگان به معنی سرویس نامحدود نیست. محدودیت در تعداد حساب‌های كاربران (فقط یك حساب)، حدود دسترسی و میزان استفاده از فضای وب و پهنای باند مورد استفاده كاربران از جمله محدودیت‌هایی هستند كه پرشین‌گیگ به منظور حفظ كیفیت و تعادل سرویس اعمال می‌كند. «پرشین‌گیگ به حقوق معنوی آثار دیگران احترام می‌گذارد. كاربران پرشین‌گیگ نیز در استفاده از سرویس فضای رایگان موظف به احترام به این حقوق هستند. پرشین‌گیگ مسوولیت محتوای قرار داده‌شده روی حساب‌های سرویس را نمی‌تواند بپذیرد و نمی‌پذیرد. پرشین‌گیگ ممكن است در صورت كپی‌برداری غیرقانونی از آثار تحت پوشش قوانین كپی‌رایت اقدام به انسداد حساب كاربران متخلف بكند.»

نوشته‌های مربوط:


بایگانی اینترنت<<|| صفحه اصلی ||>>چه کسی روزنامه‌نگار است؟


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License