روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
شنبه ۱۰ مهر ۸۹

وبلاگ‌نويسي از راه دور

در سال‌های آخر قرن بیستم پدیده وبلاگ‌نویسی شیوع زیادی پیدا كرد و به تدریج به كشورهای مختلف در سراسر جهان كشیده شد. گسترش وبلاگ‌نویسی زمانی شدت یافت كه سایت‌های بزرگی ارائه خدمات رایگان به وبلاگ‌نویسان را آغاز كردند. سایت بلاگر (http://blogger.com) پیشگام ارائه خدمات در این زمینه است. در سال 1999 شركت پیرا لبز سایت بلاگر را راه‌اندازی كرد كه به سرعت شهرت پیدا كرد. این سایت به كاربرانش یك دامنه فرعی رایگان در سایت بلاگ‌سپات می‌دهد و از آن پس از طریق ویرایشگر بلاگر كاربران می‌توانند مطالب خود را در نشانی انحصاری خود در اینترنت منتشر كنند. به تدریج سایت‌های دیگری خدمات وبلاگ‌نویسی را آغاز كردند. برخی از كارشناسان ایرانی این حوزه تلاش كردند قالب‌های انگلیسی این وبلاگ را برای استفاده كاربران فارسی‌زبان آماده كنند اما دیری نگذشت كه سایت‌های ایرانی خود خدمات وبلاگ‌نویسی به فارسی‌زبانان را بر عهده گرفتند. اكنون سرویس‌های گوناگون وبلاگ‌نویسی خارجی و ایرانی در حال رقابتند اما خدمات بلاگر از برخی جنبه‌ها همچنان منحصر به فرد است و دیگر سایت‌ها هنوز موفق نشده‌اند تمام توانایی‌های این سایت را به طور كامل پوشش دهند. در سال 2003 گوگل این سایت را خریداری كرد و به محصولات متعدد خود افزود. یك سال پس از آن شركت گوگل سایت پیكاسا را كه در زمینه میزبانی عكس‌های كاربران اینترنت فعالیت می‌كرد خریداری كرد و افزوده شدن این امكان به مجموعه گوگل، به كاربران بلاگر این امكان را داد كه عكس‌ هم در وبلاگ‌شان قرار دهند. در این یادداشت برخی از قابلیت‌های این سرویس محبوب وبلاگ‌نویسی را مرور می‌كنیم.

امكانات زبان فارسی

زبان فارسی چند سالی است كه به نرم‌افزار بلاگر افزوده شده است و كاربران فارسی‌زبان در استفاده از وبلاگ و همین طور قالب‌های آن مشكلی در حوزه زبان ندارند، اگرچه ممكن است برخی معادل‌ها برای همه كاملاً مانوس نباشد. برای استفاده از سرویس بلاگر نیاز به یك حساب كاربری گوگل است، یعنی اگر شما از جی‌میل یا گودر استفاده می‌كنید، نیاز به ایجاد حساب كاربری جدید نیست و با همان حساب می‌توانید وبلاگ‌نویسی در بلاگر را آغاز كنید. با هر حسابی می‌توانید چندین وبلاگ مختلف بسازید و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. آدرسی كه شما برای وبلاگ‌تان انتخاب می‌كنید به ابتدای آدرس (blogspot.com) افزوده می‌شود.

مدیریت نظرات خوانندگان

در سال‌های اولیه پیدایش وبلاگ‌ها، فرض بر این بود كه وبلاگ‌ها باید بخش نظرات خوانندگان را آزاد بگذارند تا بازدیدكنندگان هر چه دوست دارند بنویسند. به تدریج این مساله باعث بروز مشكلاتی شد. بازدیدكنندگانی پیدا شدند كه با نام‌های مستعار برای اهانت به دیگران از بخش نظرات وبلاگ‌های پربیننده استفاده می‌كردند یا علیه دیگران افشاگری می‌كردند. علاوه بر این نرم‌افزارهایی طراحی شد كه به شكار صفحه پیام‌های وبلاگ‌ها و سایت‌ها می‌رفتند و به صورت عمده تبلیغات تجاری خود را در آنجا درج می‌كردند. با این وضعیت بخش نظرات وبلاگ با مشكلی جدی روبه‌رو شد. در ابتدا وبلاگ‌ها این امكان را به كاربر می‌دادند كه تصمیم بگیرد وبلاگش بخش نظرات داشته باشد یا نه. با پیشرفت‌های جدیدتر اكنون اغلب وبلاگ‌ها و از جمله بلاگر امكان مدیریت پیام‌ها را فراهم كرده‌اند. در صورتی كه مدیر وبلاگ نخواهد پیام‌ها خود به ‌خود منتشر شوند، می‌تواند وبلاگش را تنظیم كند كه پیام‌ها را پس از مشاهده و در صورت صلاحدید منتشر كند.

وبلاگ‌نویسی گروهی

در بخش مجوزهای وبلاگ مدیر وبلاگ می‌تواند دوستانش را دعوت به همكاری در همان وبلاگ كند. مدیر هر وبلاگ می‌تواند به دیگران اختیاراتی بدهد كه بتوانند مستقیماً با حساب كاربری خودشان وارد بلاگر شوند و مطالب جدید بگذارند یا مطالب دیگر را ویرایش كنند. این اختیارات در دو سطح نویسنده و مدیر تعریف شده است. وبلاگ‌نویسی گروهی بسیار مرسوم است. كسانی كه اهداف مشتركی را دنبال می‌كنند یا عضو گروه مشتركی هستند، داشتن یك وبلاگ گروهی برایشان بسیار مناسب است. البته مدیریت این‌گونه وبلاگ‌ها معمولاً خیلی ساده نیست و مشكلاتی پیش می‌آید. برای دوره‌ای كوتاه و هدفی كوتاه‌مدت وبلاگ‌های گروهی مناسب‌اند اما تداوم‌شان دشوار است و پس از مدتی گروه نویسندگان عملاً به یك نویسنده تقلیل پیدا می‌كند.

انتشار زمان‌بندی شده

گاهی اوقات چندین مطلب را آماده كرده‌اید و نمی‌خواهید تمام مطالب را همزمان منتشر كنید. بلاگر گزینه‌ای با عنوان انتشار برنامه‌ریزی شده دارد. پس از ذخیره كردن مطلب در وبلاگ، شما تاریخ انتشار هر مطلب را جداگانه مشخص می‌كنید. پس از آن بدون آنكه به بلاگر مراجعه كنید، مطالب ذخیره‌شده در زمان تعیین شده منتشر شده و به صفحه اول منتقل می‌شود. اگر مقاله‌ای را در سه قسمت تهیه كرده‌اید بهتر است قسمت اول را همان زمان منتشر كنید و قسمت‌های بعدی را هر كدام به فاصله یك روز منتشر كنید تا در مدت زمان بیشتری وبلاگ‌تان به روز باشد و خوانندگانی هم كه به وبلاگ‌تان مراجعه می‌كنند از خواندن یادداشت طولانی خسته نشوند.

افزودن ابزارهای پیشرفته

پس از انتخاب نام برای وبلاگ معمولاً كاربران باید یك قالب خاص را انتخاب كنند. در بلاگر قالب‌های متنوعی وجود دارد كه بسته به نوع كاربرد وبلاگ و سلیقه كاربر انتخاب می‌شوند. پس از آن جزییات مختلف قالب جدید اعم از رنگ‌ها و اندازه و نوع فونت‌های مختلف قابل تغییر هستند. تنظیمات بخش‌های مختلف در بلاگر با ماوس صورت می‌گیرد. به این معنی كه هر جزیی را كه می‌خواهید جابه‌جا كنید با ماوس می‌گیرید و در جایی كه می‌خواهید قرار می‌دهید. (در بقیه نرم‌افزارها تغییر قالب با نوشتن كدهای مخصوص صورت می‌گیرد كه به اطلاعات فنی نیاز دارد.) برای وارد شدن به این قسمت باید به بخش «طرح» از تنظیمات وبلاگ بروید. علاوه بر جابه‌جا كردن و حذف بخش‌های موجود می‌توانید ابزارهای پیشرفته‌ای را هم به وبلاگ اضافه كنید. برای افزودن ابزار جدید با توجه به جایی كه می‌خواهید ابزار را قرار دهید، گزینه «افزودن ابزار جدید» را از همان قسمت انتخاب كنید. متن، عكس یا كلیپ خاصی را از دیگر سایت‌ها می‌توانید در وبلاگ‌تان بگذارید. كادر جست‌وجوی سفارشی گوگل نیز از ابزارهای مفیدی است كه می‌توانید به كار ببرید.

برای هر یك از شبكه‌های اجتماعی مختلف نیز ابزارهایی وجود دارد كه با نصب آن در وبلاگ‌تان می‌توانید با دوستان‌تان در آن شبكه‌ها ارتباط برقرار كنید. عناوین خبری یا فید سایت‌ها و وبلاگ‌ها گزینه محبوب دیگری است كه مورد استفاده وبلاگ‌نویسان قرار می‌گیرد. با این ابزار با وارد كردن آدرس آراس‌اس سایت‌های دلخواه آخرین مطالب این سایت‌ها در دیواره وبلاگ شما خود به خود نمایش داده می‌شود. با این ابزار هم مطالب این سایت‌ها را با خوانندگان به اشتراك می‌گذارید و هم از به روز شدن آنها بدون مراجعه به سایت‌شان مطلع می‌شوید. اگر كاربر گودر باشید می‌توانید با گذاشتن نشانی پوشه مطالب اشتراكی‌تان در دیوار وبلاگ مطالب منتخب گودر را در معرض دید خوانندگان وبلاگ قرار دهید. قرار دادن ابزارهای گوناگون بدی‌اش این است كه صفحه شما را سنگین‌تر می‌كند، بنابراین در استفاده از این ابزارها زیاده‌روی نكنید. البته خوبی افزودن ابزارها هم این است كه اگر خودتان مطلب جدیدی نداشته باشید، مطالب افزونه‌ها عموماً تغییر می‌كند و در نتیجه خواننده وبلاگ در هر صورت با مراجعه به وبلاگ شما با مطالب جدیدی روبه‌رو خواهد شد و صفحه شما تكراری نخواهد بود.

به روز كردن از راه دور با ای‌میل

یكی از قابلیت‌های جالب بلاگر این است كه شما می‌توانید بدون مراجعه به سایت، وبلاگ‌تان را به‌روز كنید. در بخش تنظیمات قسمتی با عنوان ای‌میل/ موبایل وجود دارد. در بخشی از آن كه مربوط به ارسال از طریق ای‌میل می‌شود، ابتدا باید ای‌میلی شبیه به ای‌میل خودتان، اما در سایت بلاگر ایجاد كنید. نام كاربری شما با یك كلمه جدید كه شما انتخاب می‌كنید تركیب می‌شود (افزودن این كلمه در واقع نوعی رمز است كه دیگران از آدرس این ای‌میل خاص باخبر نشوند) و به این ترتیب ای‌میل مقصد مطالب وبلاگ‌تان مشخص می‌شود. پس از تعیین این ای‌میل، شما مشخص می‌كنید بلاگر با مطالب دریافتی از طریق ای‌میل چگونه برخورد كند: بلافاصله منتشر كند یا به صورت پیش‌نویس در وبلاگ ذخیره كند تا پس از مراجعه شما به بلاگر و احیاناً ویرایش آن منتشر شود. توجه داشته باشید كه موضوع ای‌میل (subject) عنوان مطلب در وبلاگ در نظر گرفته می‌شود و متن ای‌میل شما متن مطلب جدید وبلاگ خواهد شد. در صورتی كه خواننده وبلاگ هم از طریق خبرخوان مطالب وبلاگ را بخواند، در حقیقت نه نویسنده وبلاگ و نه خواننده وبلاگ هیچ ‌كدام صفحه اصلی وبلاگ را نمی‌بینند و البته اطلاعات مبادله می‌شود. در همان صفحه بخش دیگری با عنوان اطلاع‌رسانی (notifications) وجود دارد. در این بخش فهرست ای‌میل كسانی را كه دوست دارید از به‌روز شدن وبلاگ باخبر شوند، وارد می‌كنید. هر زمان كه وبلاگ به‌روز شود یك نسخه از مطلب جدید به آدرس ای‌میل‌ها فرستاده می‌شود. در وبلاگ‌های گروهی قرار دادن ای‌میل تمام نویسندگان لازم به نظر می‌رسد، به این دلیل كه دست‌كم همه نویسندگان از مطالب جدید وبلاگ باخبر شوند.

افزودن صفحات جدید

بلاگر علاوه بر صفحه اصلی و صفحات مربوط به بایگانی مطالب، اجازه ایجاد چندین صفحه ثابت دیگر را هم به مدیر وبلاگ می‌دهد. این صفحات مطالب ثابتی هستند كه با افزودن مطالب جدید تغییر نمی‌كنند. صفحه معمول بسیاری از وبلاگ‌ها و سایت‌ها صفحه «درباره ما» است كه در آن توضیحاتی در مورد محتوای وبلاگ، گردانندگان و اهداف سایت ارائه می‌شود. صفحات دیگری نظیر تاریخچه نیز گاهی لازم است. اگر سازمانی غیرانتفاعی باشد، اسناد سازمانی هر كدام صفحه ثابت نیاز دارند. شركت‌های تجاری به صفحاتی نظیر نشانی و آدرس و صفحه درج فهرست گواهینامه‌های گوناگون نیاز دارند. این صفحات به طور جداگانه توسط كاربر ویرایش و آماده می‌شود و لینك مربوط به هر كدام از این صفحات در صفحه اصلی وبلاگ قرار می‌گیرد.

دنبال‌كنندگان وبلاگ

نمایش كسانی كه وبلاگ شما را دنبال می‌كنند، یعنی كسانی كه از طریق گودر یا خود بلاگر از به‌روز شدن مطلب‌تان باخبر می‌شوند، از ویژگی‌های جدید سرویس‌های وبلاگی است. با افزودن این بخش به وبلاگ بازدیدكنندگان ثبت‌نام می‌كنند. معمولاً با آی‌دی‌های سرویس‌های مختلف می‌توان در وبلاگ ثبت نام كرد. آی‌دی‌هایی كه مانند حساب كاربری گوگل دارای عكس خاصی باشند، در دیوار وبلاگ ظاهر می‌شوند. بنابراین با افزودن این بخش تصاویر علاقه‌مندان به هر وبلاگ در صفحه اصلی دیده می‌شود.

ابزارهای بیرونی بلاگر

علاوه بر امكاناتی كه در خود بلاگر وجود دارد ابزارهای دیگری هم برای تسهیل در وبلاگ‌نویسی در بلاگر وجود دارد كه بر روی برنامه‌های دیگر نصب می‌شود. از آن جمله در مجموعه ابزارهای گوگل ابزاری با نام «این را در وبلاگ بگذار» (!Blog This) وجود دارد كه بر روی مرورگر اینترنتی نصب می‌شود و هر زمان كه شما با صفحه جالبی در اینترنت روبه‌رو شوید با یك كلیك مطلب دلخواه را به وبلاگ منتقل می‌كنید. در مجموعه مایكروسافت آفیس افزونه‌ای برای سرویس‌های وبلاگ‌نویسی وجود دارد كه بلاگر را هم پشتیبانی می‌كند و با استفاده از آن فایل‌ها را مستقیماً می‌توان در وبلاگ ذخیره كرد. بخش دیگر گوگل به نام گوگل‌داكس كه به نوعی آفیس آنلاین محسوب می‌شود، امكان انتقال مطالب به بلاگر را فراهم كرده است. اخیراً امكان مشخص كردن مكان در وبلاگ نیز فراهم شده است، پیش از این، زمان انتشار هر مطلب در وبلاگ مشخص می‌شد، اكنون با استفاده از نرم‌افزارهای جغرافیایی گوگل امكان تعیین مكان هر مطلب وبلاگ نیز فراهم شده است.

وبلاگ‌نویسان حرفه‌ای معمولاً پس از مدتی سرویس‌های رایگان را رها می‌كنند و دامنه‌ای اختصاصی برای خودشان ثبت می‌كنند. وبلاگ‌های رایگان نه هزینه ثبت دامنه دارند و نه هزینه میزبانی و نگهداری. برای طراحی سایت هم اگر از قالب‌های آماده استفاده شود، هزینه‌ای دربر ندارد، با این حال دو دلیل مهم برای ارتقای وبلاگ‌نویسی به سایت‌های مستقل وجود دارد، یكی اینكه آدرس اختصاصی نیاز دارند و نمی‌خواهند نامی از سایتی دیگر در آدرس‌شان باشد و دوم اینكه محدودیتی در استفاده از امكانات و فضای سایت نمی‌خواهند داشته باشند. در سرویس‌های رایگان بارگذاری تصاویر و فایل‌های مختلف با محدودیت‌هایی روبه‌روست و در طراحی صفحات هم محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

علاوه بر این برخی از سرویس‌های وبلاگ‌نویسی، به ویژه‌ سرویس‌های ایرانی، تبلیغات را هم به وبلاگ اضافه می‌كنند. از سوی دیگر دامنه اختصاصی هزینه ثبت دامنه، میزبانی و طراحی سایت را در پی دارد. ضمن اینكه با وجود پرداخت همه این هزینه‌ها ممكن است باز هم كار كردن با سایت‌ اختصاصی به راحتی استفاده از وبلاگ‌های رایگان نباشد. بنابراین اگر برایتان آدرس سایت اهمیت زیادی ندارد به سرویس‌های رایگان اكتفا كنید، اگر هم اصرار دارید آدرس اختصاصی داشته باشید و چندان با اینترنت آشنا نیستید، باز هم بهتر است مدتی سرویس‌های رایگان را تجربه كنید و با برخی از مفاهیم اینترنتی آشنا شوید و سپس در صورت نیاز به دامنه اختصاصی خودتان نقل مكان كنید.

نوشته‌های مربوط:


معرفی نرم‌افزار وان‌نوت<<|| صفحه اصلی ||>>پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License