روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
سه شنبه ۱۳ مهر ۸۹

راه‌های افزایش سرعت هنگام كار با اینترنت

با بهینه كردن سخت‌افزارهایی چون مودم، پردازنده و رم، به طور كلی كامپیوتر شما از قدرت بیشتری برخوردار خواهد شد كه از جمله هنگام كار با اینترنت نیز خود را نشان خواهد داد. درگام اول افزایش سرعت به عوامل مختلف بستگی دارد:

ISP یا سرویس‌دهنده اینترنت یعنی كسی كه شما از آن حساب اینترنت می‌خرید بسیار مهم است. هرچه این مركز از امكانات و قدرت بیشتر یا خطوط پرسرعت‌تر برخوردار باشد، به طور مستقیم در سرعت اینترنت شما هم تاثیرگذار خواهد بود. نكته دیگر اینكه سرعت برقراری یك ارتباط عادی به طور معمول باید بیشتر از30 kb/s باشد.

در نهایت یكسری ترفندها و نكات نرم‌افزاری در این زمینه راهگشاست. موارد بالا را بر عهده شما می‌گذاریم و چند ترفند و نكته نرم‌افزاری برای بالا بردن سرعت هنگام كار با اینترنت در اینجا بیان می‌كنیم:

حذف فایل‌های زائد

با هر بار مرور یك سایت یا صفحه خاص از اینترنت، آن صفحه در هارددیسك كامپیوتر شما ذخیره می‌شود. این كار برای آن است كه اگر دوباره قصد مرور آن صفحه را داشته باشید، اگر در آن صفحه تغییری حاصل نشده باشد، مرورگر به جای دانلود مجدد، آن صفحه را مستقیماً از روی هارددیسك بازخوانی می‌كند. این كار ظاهراً به دستیابی سریع‌تر صفحات كمك می‌كند اما باید توجه داشت با افزایش بیش از حد این صفحات در حافظه كامپیوتر، این امر عملاً به كندتر شدن سرعت بارگذاری صفحات منجر خواهد شد. نا‌گفته نماند كه خراب شدن این فایل‌ها باعث بروز نقص‌هایی در عملكرد صحیح مرورگر خواهد شد.

پس راه مناسب آن است كه هرازچندگاهی این فایل‌ها را از كامپیوتر خود حذف كنیم؛ برای این منظور اگر از Internet Explorer استفاده می‌كنید، در صفحه مرورگر خود گزینه Tools در بخش Internet Option صفحه General را باز كنید و گزینه Delete Files را كلیك كنید.

حذف فایل‌های History

برنامه Internet Explorer تمامی سایت‌هایی را كه اخیراً از آنها دیدن كرده‌اید به ترتیب تاریخ آنها ذخیره می‌كند. برای مشاهده این سایت‌ها به ترتیب تاریخ می‌توانید روی آیكون ویژه این برنامه در صفحه مرورگر كلیك كنید یا از كلید‌های میانبر Ctrl + H استفاده كنید.

باید توجه داشته باشید كه زیاد شدن حجم History می‌تواند موجب كندی مرور صفحات شود. پس اگر از این برنامه استفاده چندانی نمی‌كنید بهتر است هر چند وقت یك بار فایل‌های مربوط به آن را حذف كنید.

برای این كار چنان كه در بالا توضیح داده شد، صفحه General را در Internet Option باز كرده و بر روی گزینه Clear History كلیك كنید. در این قسمت می‌توانید بازه زمانی خاصی را نیز برای پاك كردن فایل‌های History برای مرورگر خود تعریف كنید.

حذف تصاویر

در بسیاری از موارد هنگام جست‌وجو‌های اینترنتی، شما می‌خواهید به طور سریع از محتوای كلی یك سایت و نه تمامی مطالب آن كه بیشتر متن‌ (Text)ها را شامل می‌شود دیدن كنید. یعنی برای این كار به دیدن تصاویر پرحجم كه غالباً اطلاعات مفیدی به شما نمی‌دهند و اكثراً با موضوعات تبلیغاتی هستند احتیاجی ندارید. همچنین باید توجه داشته باشید كه وجود تصاویر یكی از مهم‌ترین مواردی است كه سرعت بارگذاری صفحات را كند می‌كند.

برای اینكه مرورگر شما از نمایش تصاویر صرف‌نظر كند، صفحه Internet Option را از گزینه Tools انتخاب كرده (همان طور كه در بالا توضیح داده شد) و در برگه Advanced ذیل بخش Multimedia، گزینه Show Pictures را از حالت انتخاب خارج كنید. (در این قسمت گزینه‌های دیگری كه به نظر شما غیرضروری هستند نیز قابل خارج شدن از حالت انتخاب هستند)، حال اگر صفحه‌ای را بدون تصاویر مرور می‌كنید و تصویری وجود داشت كه می‌خواهید آن را ببینید، به سادگی روی آن راست‌كلیك كرده و گزینهShow Picture را انتخاب كنید.

دانلود‌های سریع‌تر

برای دانلود كردن یك فایل قابل دانلود باید روی پیوند مربوطه راست‌كلیك كنید و گزینه Save Target As را انتخاب كنید. سپس با دادن مسیر مورد نظر خود، فایل برای ذخیره‌شدن آماده می‌شود.

اما مشكلی كه در این میان وجود دارد این است كه معمولاً زمان لازم برای دانلود یك فایل زیاد است كه بسته به حجم فایل معمولاً بین 2 ‌تا دقیقه و حتی بیشتر طول می‌كشد.

مشكل دیگر این است كه حین دانلود شدن یك فایل اگر ارتباط شما با اینترنت قطع شود یعنی Disconnect شوید، كار دانلود هم متوقف می‌شود و پس از برقراری ارتباط باید این كار را دوباره از سر بگیرید.

برای حل این مشكلات می‌توانید از نرم‌افزار Download Accelerator استفاده كنید كه نه‌تنها سرعت دانلود را تا سه برابر بیشتر می‌كند، بلكه بعد از قطع اتصال و اتصال مجدد، دانلود را از جایی كه ارتباط قطع شده شروع می‌كند نه از ابتدا. همچنین این نرم‌افزار قابلیت‌های گوناگونی در مدیریت فرآیندهای دانلود دارا است.

سایت‌های بسیار سنگین

بعضی از سایت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند كه زمان زیادی طول می‌كشد تا تمامی اجزای آن بارگذاری شود. اگر فقط می‌خواهید از محتوای كلی یك سایت و نه تمامی اجزای آن مطلع شوید بهتر است حین انجام بارگذاری هر چند وقت یك بار دكمه Stop را بزنید. با این كار آن دسته از اجزای سایت كه تاكنون بارگذاری شده‌اند پدیدار خواهند شد. برای ادامه روند بارگذاری نیز دكمه Refresh یا F5 را بزنید.

استفاده از صفحات به صورت off-line

اگر قصد دارید دقایقی طولانی را صرف خواندن فقط یك صفحه بكنید مثلاً اگر مشغول خواندن یك متن بسیار طولانی هستید، برای اینكه در حساب اینترنتی شما صرفه‌جویی شود بهتر است صفحات اینچنینی را بدون اتصال به اینترنت یا اصطلاحاً به صورت off-line مطالعه كنید.

روش‌های استفاده از صفحات از طریق off-line

برای این كار سه روش وجود دارد.

- هنگام اتصال به اینترنت از منوی File گزینه Work off-line را انتخاب كنید. با این كار شما هنوز قادر به دیدن صفحات بازشده هستید اما به شبكه وصل نیستید یعنی دیگر حساب اینترنتی شما مصرف نمی‌شود اما تلفن شما همچنان اشغال است.

- راه دیگر این است كه صفحه مورد نظر را ذخیره كنید تا در زمانی دیگر بدون اتصال به اینترنت و تلفن به مطالعه آن اقدام كنید. برای این منظور در منوی File گزینه Save As را انتخاب كنید و مسیر ذخیره فایل را انتخاب كنید.

- راه سوم این است كه صفحه را به صورت off-line ، Favorite كنید. برتری این عمل این است كه در صورت انتخاب، صفحه مذكور همراه با پیوندهای آن (Links ) ذخیره می‌شود. مثلاً شما قادرید كل یك سایت را همراه با پیوندهای آن در اختیار داشته باشید. طبیعی است كه هر چه یك سایت پیوندهای بیشتری داشته باشد ذخیره كردن آنها به زمان بیشتری نیز احتیاج خواهد داشت.در این شیوه مراحل كار به این صورت است: در منوی Favorites در مرورگر IE، گزینه Add To Favorites را انتخاب كنید. در صفحه باز شده گزینه Make Favorite Offline را در حالت انتخاب قرار دهید و OK را بزنید. با استفاده از Customize نیز می‌توانید نسبت به ذخیره كردن پیوندها اقدام كنید.

منبع: aftab.ir

نوشته‌های مربوط:


لولو كتاب‌تان را چاپ می‌كند<<|| صفحه اصلی ||>>گيگاپديا؛ بزرگ‌ترين مرجع كتاب‌های اينترنت


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License