روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
شنبه ۱۰ مهر ۸۹

دكه روزنامه‌فروشی دیجیتال

حامد کریم‌قاسمی
سایت پرس‌دیسپلی(PressDisplay.com) بزرگ‌ترین دكه نشریه‌فروشی اینترنتی محسوب می‌شود. می‌توانید بیش از 1400 عنوان روزنامه و مجله را از 82 كشور دنیا به 39 زبان مختلف رایگان بخوانید، با دیگران در میان بگذارید یا بخرید. این سایت در بسیاری از كتابخانه‌های دنیا به عنوان مرجع نشریات به‌كار می‌رود.

شركت نیوزپیپر‌دایركت، مالك این سایت، پیشتاز توزیع‌كنندگان نشریات در دنیاست كه در سال 1999 تاسیس شد و از سال 2003 پرس‌دیسپلی را روی وب قرار داد. شبكه ‌گسترده چاپ و توزیع این شركت هزاران عنوان نشریه را در بیش از 105 كشور دنیا و در هر مكان كه بخواهید، از خانه و محل كار گرفته تا یك كشتی تفریحی روی دریا، به محض انتشار چاپ به شما تحویل می‌دهد. این شركت سایت دیگری برای هتل‌ها تاسیس كرده ‌است تا به محض منتشر شدن هر نشریه بتوانند در هر جای دنیا آن را برای مشتریان‌شان چاپ كنند.

سایت پرس‌دیسپلی و نرم‌افزار خبرخوان آن پرس‌ریدر محدودیت‌های خبرخوانی اینترنتی مبتنی بر متن را از بین برده ‌است و به خواننده امكان می‌دهد تا نسخه‌ كامل نشریات دلخواهش را ببیند. علاوه ‌بر این سایت امكاناتی نظیر جست‌وجو، رتبه‌بندی مقالات، نشانه‌گذاری، ترجمه فوری به 12 زبان و شنیدن نسخه صوتی نشریه دارد. همانند شبكه‌های اجتماعی می‌توانید برای مطالب نظر بدهید یا آنها را با دیگران درمیان بگذارید.

برای استفاده از تمام امكانات سایت باید حق عضویتی حدود 30 دلار در ماه پرداخت كنید. هزینه اشتراك یك روزنامه برای دسترسی به بیش از 1400 نشریه قیمت مناسبی است. البته ثبت‌نام رایگان هم امكانات قابل قبولی در اختیار شما می‌گذارد. دسترسی به صفحه اول تمام نشریات، خواندن دو مقاله در هر شماره از هر یك از نشریات، نشانه‌دار كردن 30 مقاله برای درمیان گذاشتن با دیگران یا ارسال به وبلاگ و ای‌میل، پاییدن نشریات با سه كلمه یا عبارت و دانلود كردن نشریات به مدت 14 روز در عضویت رایگان ممكن است.

كلیدها و علامت‌های مختلف سایت در راهنمایی ساده‌ در بالا سمت راست سایت توضیح داده شده‌اند. در سمت چپ هم می‌توانید ویدئوی راهنما را مشاهده كنید. این سایت مناسب‌ترین، كامل‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین راه برای مطالعه تمام نشریات دلخواه‌تان است. نسخه موبایل آن هم برای نمایشگر كوچك تلفن‌های همراه بهینه شده است. پرس‌دیسپلی وبلاگی نیز برای اخبار و اطلاعات مربوط به خدمات سایت دارد.

در ستون اصلی سایت مهم‌ترین مطالب نشریات معتبر دنیا نشان داده می‌شوند و در زیر آن اخبار، مطالب اقتصادی، ورزشی، سرگرمی و سرمقاله‌ها دسته‌بندی شده‌اند. هنگامی كه عضو سایت بشوید، می‌توانید تعداد خاصی نشریه را برگزینید تا این مطالب از نشریات دلخواه‌تان نشان داده شوند. در بالای این ستون می‌توانید مطالب روزهای قبل را (تا یك هفته پیش) با جابه‌جا كردن كلید سبز رنگ ببینید.

در ستون سمت چپ دسته‌بندی‌هایی براساس نوع مطالب، كشورهای منتشر‌كننده، نشریات منتخب شما و فعالیت‌هایتان در سایت وجود دارد. اطلاعات مربوط به حساب شما در سایت نیز در همین ستون در بخش خدمات قابل دسترسی است. در پایین ستون هم می‌توانید نرم‌افزار خبرخوان (PressReader) را دانلود كنید یا رادیوی اینترنتی سایت را فعال كنید. برای شنیدن رادیوی سایت پس از انتخاب نشریه مورد نظر، آدرس آن را در مدیاپلیر ویندوز یا گوشی همراه‌تان وارد كنید.

در ستون سمت راست نحوه نشان دادن مهم‌ترین مطالب قابل تغییر است. در بالای ستون دو كلید كشویی قرار داده شده ‌است. كلید سبزرنگ تعیین می‌كند كه مطالب ستون اصلی سایت از بین نشریات مورد علاقه شما نشان داده شوند یا تمام نشریات یا تركیبی از این دو حالت. با كلید قرمزرنگ هم می‌توانید مطالب منتخب خوانندگان، ویراستاران یا هر دو را ببینید. جالب است كه گاهی مطالب مهمی از دید ویراستاران پنهان می‌مانند اما خوانندگان بسیاری هستند كه از آنها نگذرند. مطالب براساس دفعات بازدید خوانندگان و زمانی كه برای خواندن‌شان صرف كرده‌اند رده‌بندی می‌شوند. سایت هر 10 دقیقه امتیازات تازه را نشان می‌دهد. در زیر این بخش هم می‌توانید زبان‌(های) مورد نظرتان را برگزینید. نشریات دلخواه شما، برترین نشریات دنیا و بهترین خبرنگاران هم بر اساس امتیازشان در سایت، در پایین همین ستون نشان داده می‌شوند.

در بالاترین بخش سایت نواری برای جست‌وجو در نظر گرفته شده است كه در حالت پیشرفته می‌توانید براساس نشریه یا نشریات مورد نظر، زبان نگارش، روز انتشار، نویسنده مطلب و محل قرار گرفتن عبارت مورد نظرتان (در تیتر یا متن) جست‌وجو كنید. علاوه بر جست‌وجو بخشی برای پاییدن نشریاتی كه مطلب مورد نظرتان را چاپ می‌كنند پیش‌بینی شده است. اگر در ستون سمت چپ و بخش مانیتورهای من عبارتی را بنویسید، به محض اینكه نشریه‌ای مطلبی در آن مورد چاپ كند، پرس‌دیسپلی با ای‌میل به شما خبر می‌دهد. اگر مایل باشید از طریق ای‌میل چاپ نسخه جدید نشریات مورد نظرتان نیز به شما خبر داده می‌شود. سایت برای هر نشریه یك فید آراس‌اس هم در نظر گرفته است تا بتوانید مطالب را از طریق خبرخوان‌هایی مانند گودر بخوانید.

از آنجا كه حجم مطالب زیاد است و برای مدت محدودی در سایت در دسترس هستند، می‌توانید با نشانه‌دار كردن مطالب دلخواه‌تان همیشه به آنها دسترسی داشته باشید. در پایین هر مطلب علامت ستاره را كلیك كنید و بعداً در بخش بوك‌مارك‌های من در ستون چپ آنها را ببینید. می‌توانید با در میان گذاشتن مطالب با دیگران از راه ای‌میل یا وبلاگ‌تان مقداری درآمد كسب كنید و حق عضویت‌تان را از این راه بپردازید. اگر مطلبی را با كسی در میان بگذارید و آن شخص بعد از دیدن مطلب عضو سایت شود، از آنجا كه شما معرف وی محسوب می‌شوید، 10درصد از حق عضویت او به حساب شما واریز می‌شود. اگر بیش از 100 نفر را به سایت معرفی كنید 15 درصد از هر حق عضویت به شما تعلق خواهد گرفت.

پرس‌دیسپلی برای خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و همه كسانی كه مطالب نشریات گوناگون را می‌پایند (مانیتور می‌كنند) بهترین انتخاب است.

كدام سبزتر است، روزنامه كاغذی یا الكترونیك

در ستون سمت راست سایت پرس‌دیسپلی شمارشگر سبزرنگی تعداد درختانی را كه با خواندن آنلاین نشریات از قطع و تبدیل شدن به كاغذ در امان می‌مانند، نشان می‌دهد. با توجه به اینكه در مقابل مساله تولید كاغذ برای روزنامه، مساله تولید انرژی برای ابزار الكترونیك قرار می‌گیرد، این سوال پیش می‌آید كه كدام ‌یك ضرر بیشتری به محیط زیست می‌رساند.

وبلاگ پرس‌دیسپلی می‌گوید روزانه بیش از شش میلیون بازدید‌كننده دارد. برای تولید یك تن كاغذ حدود 12 درخت نیاز است و هرچند 40 درصد كاغذ نشریات بازیافتی است، باز هم برای هر شماره نشریه هزاران درخت قطع می‌شود. ظاهراً این سایت لطف بزرگی در حق محیط زیست می‌كند. اما طبق تحقیقات موسسه كی‌تی‌اچ سوئد موضوع به همین سادگی نیست. محققان این موسسه تمامی عوامل مربوط به محیط زیست در انتشار یك روزنامه را در نظر گرفته‌اند؛ از انرژی مصرفی هنگام تهیه گزارش تا چاپ و مشاهده الكترونیك، از بریدن و حمل چوب تا تولید كاغذ و حتی دور ریختن آن‌،‌ تولید كتابخوان الكترونیك در كارخانه و عمر كوتاه‌تر آن نسبت به رایانه شخصی و... نحوه تولید انرژی مهم‌ترین عامل موثر است كه در كشورهای گوناگون تفاوت دارد. در اسكاندیناوی 87 درصد انرژی از منابع تجدیدشدنی و سوخت‌های غیرفسیلی به‌دست می‌آید. در اروپا این میزان 68 درصد و در امریكا50 درصد است. همین عامل باعث شده‌ در كشورهایی كه منابع اصلی تولید انرژی غیرفسیلی هستند كفه ترازو به سود نشریات الكترونیك سنگینی كند. در سوئد صرفه با خواندن الكترونیك است اما در بقیه كشورها استفاده از نسخه كاغذی سبزتر است.

خلاصه این تحقیق نشان می‌دهد كه اگر در سوئد هر نفر روزانه30 دقیقه یك نشریه الكترونیك را مطالعه كند، در سال 16 كیلوگرم دی‌اكسیدكربن آزاد می‌شود. در بقیه اروپا همان 30 دقیقه 35 كیلوگرم دی‌اكسیدكربن تولید می‌كند. میزان تولید دی‌اكسیدكربن برای نسخه كاغذی در سوئد 19 و در اروپا 28 كیلوگرم است. اما اگر مطالعه به 10 دقیقه كاهش پیدا كند تولید دی‌اكسیدكربن در سوئد شش و در اروپا 14 كیلوگرم خواهد بود.

در نتیجه اگر می‌خواهید تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست بگذارید یا زمان مطالعه نسخه الكترونیك نشریه‌تان را به زیر 10 دقیقه برسانید یا نسخه كاغذی آن را تهیه كنید، هر چند ممكن است در كشور ما كه منبع اصلی تولید انرژی سوخت فسیلی است، ضرر همان 10 دقیقه هم بیشتر باشد، بهترین راهكار استفاده از كتابخوان الكترونیك است كه سبزترین بازدهی را در این تحقیقات داشته است.

نتیجه تحقیقات این موسسه را می‌توانید از این آدرس دانلود كنید:
www.infra.kth.se/comcen/fms/pdf/Report_epaper_final.pdf

نوشته‌های مربوط:


پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات<<|| صفحه اصلی ||>>ترادوس، جانشين يا دستيار مترجمان؟


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License