روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹

مطالب‌تان را در اینترنت مدیریت كنید

حامد کریم‌قاسمی
سامانه‌های مدیریت محتوا (WCMS) به كاربرانی كه دانش چندانی در زمینه زبان‌های برنامه‌نویسی و طراحی وب ندارند كمك می‌كنند به طراحی وبلاگ و وب‌سایت و انتشار مطلب در آنها بپردازند. این برنامه‌ها از یك بانك داده برای ذخیره و كنترل محتوا استفاده می‌كنند. با نصب ‌چنین سامانه‌هایی روی سرور میزبان برای تغییر و انتشار مطالب نیازی به طراحی مجدد تك‌تك صفحات وب ندارید. یادگیری نحوه استفاده از این سامانه‌ها فقط چند ساعت و در سخت‌ترین شرایط چند روز از وقت شما را خواهد گرفت. كافی است از میان قالب‌های آماده سامانه یكی را برگزینید و به سادگی مطالب‌تان را از طریق سامانه مدیریت محتوا در سایت منتشر كنید. حتی اگر زمانی تصمیم به تغییر قالب و ظاهر صفحات سایت بگیرید، سامانه بدون دردسر مطالب قبلی شما را در قالب جدید جایگزین می‌كند. البته این به ‌این معنی نیست كه سامانه‌های مدیریت محتوا برای مبتدیان و وبلاگ‌های پیش‌پاافتاده استفاده می‌شوند. امروزه تمام وب‌سایت‌هایی كه اطلاعات زیادی در آنها قرار می‌گیرد و همیشه به‌روز هستند برای پایین آمدن هزینه طراحی از این سامانه‌ها استفاده می‌كنند. علاوه بر این هزینه نگهداری سایت دارای سامانه مدیریت محتوا كمتر است و یك اپراتور ساده می‌تواند بدون داشتن اطلاعاتی در زمینه برنامه‌نویسی و طراحی، وب‌سایت را از طریق سامانه به‌روز كند.

با اینكه طراحی و پیاده‌سازی وب‌سایت از طریق این سامانه‌ها بسیار سریع‌تر از طراحی سایت‌های ایستاست اما مطمئن باشید كارایی آنها بالاتر خواهد بود چراكه شركت‌های طراحی وب تجربه سال‌ها فعالیت خود را در این زمینه در قالب این نرم‌افزارها به شما ارائه می‌كنند. این نرم‌افزارها گاه‌به‌گاه به‌روز می‌شوند و به امكانات‌شان افزوده می‌شود. سامانه روی سرور میزبان نصب می‌شود و برای به‌روز كردن سایت از طریق آن از هر جای دنیا تنها به یك رایانه متصل به اینترنت نیاز دارید. به ‌علاوه امنیت این سامانه‌ها از سایت‌هایی كه خودتان طراحی می‌كنید بسیار بالاتر است. ویژگی‌هایی هم كه برای بالا آمدن در نتیجه موتورهای جست‌وجو نیاز است در اكثر این سامانه‌ها رعایت شده است. خوشبختانه منابع فارسی در این زمینه در اینترنت فراوان است. از این میان می‌توانید سری به پایگاه خبری سامانه‌های مدیریت محتوای فارسی (www.cmstalk.ir) بزنید كه فهرستی از سامانه‌های فارسی یا فارسی‌شده و اخبار مربوط به آنها را دارد. اولین ماهنامه تخصصی سامانه‌های مدیریت محتوای فارسی را هم می‌توانید از وب‌سایت www.cmsmagazine.ir به رایگان دانلود كنید. همچنین می‌توانید نحوه نصب و استفاده سامانه‌ها را از سایت سازنده و انجمن‌های آن یا وبلاگ‌های فراوان فارسی فرابگیرید. فراموش نكنید كه برای استفاده از این سامانه‌ها به دانستن زبان برنامه‌نویسی كه برای نوشتن سامانه از آن استفاده شده است، نیازی ندارید. در ادامه قابلیت‌های چهار سامانه مشهور مدیریت محتوا به ‌نام‌های دروپال، وردپرس، مووبل‌تایپ و جوملا را بررسی می‌كنیم. نسخه‌های فارسی این سامانه‌ها از سایت پشتیبانی فارسی آنها به رایگان قابل دانلود هستند. هر چهار سامانه با زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی نوشته شده‌اند و از مای‌اس‌كیو‌ال برای مدیریت پایگاه داده استفاده می‌كنند. تمام این سامانه‌ها نسخه رایگان دارند و متن‌باز هستند.

دروپال 6/13

این سامانه رایگان و متن‌باز با وجود پشتیبانی فارسی هنوز طرفداران اندكی در كشور دارد. دروپال در میان توسعه‌دهندگان وب طرفداران بسیاری دارد چراكه این سامانه ساده، انعطاف‌پذیر، قابل توسعه و بهینه‌سازی است. هسته اصلی سامانه ساده و با برنامه‌های درونی اندكی طراحی شده است. برنامه‌های درونی ویژگی‌هایی هستند كه به ‌طور استاندارد همراه سامانه ارائه می‌شوند. موارد دیگر به ‌صورت افزونه به سامانه افزوده می‌شوند. برای مثال تنها وردپرس و مووبل تایپ هستند كه گالری عكس به صورت استاندارد درون آنها وجود دارد. داشتن كمترین حجم در بین این چهار سامانه، ساده بودن هسته آن‌ را نشان می‌دهد. دروپال 5/1، وردپرس3، مووبل‌تایپ 7 و جوملا 5/6 مگابایت حجم دارند. معمولاً ارائه افزونه‌های متعدد برای یك نرم‌افزار مزیت بزرگی محسوب می‌شود اما در مورد دروپال همین مساله دردسرساز است. برای راه‌اندازی یك سایت گاهی مجبورید 20 تا 30 افزونه روی آن نصب كنید. در زمینه مدیریت، دروپال نسبتاً خوب عمل می‌كند. تجزیه و تحلیل، ردیابی و ارائه آمار خوبی از مراجعه‌كنندگان و پیوندها دارد كه برای كارهای تجاری حتماً لازم می‌شوند. برای سامانه‌ای كه قرار است افزونه‌های زیادی روی آن نصب شود حافظه نهان الزامی است. حافظه نهان درخواست از سرور را كاهش می‌دهد و هنگام بالا بودن تعداد بازدیدكنندگان پایداری سایت را تضمین می‌كند. به ‌علاوه هسته دروپال توانایی تقسیم بار میان چند سرور را نیز دارد كه سرعت دسترسی به سایت را افزایش می‌دهد. قابلیت‌هایی كه برای سایت‌های تجاری نیاز است همانند پرداخت الكترونیكی به صورت افزونه روی دروپال قابل نصب است. افزونه‌هایی كه برای آزمودن برنامه طراحی شده‌اند و انجمن‌هایی كه می‌توانید اشكالات‌تان را در آنجا مطرح كنید، پشتیبانی خوبی برای این سامانه به شمار می‌آیند.

در مجموع دروپال مثال خوبی برای توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز است و مخصوص علاقه‌مندان به طراحی و توسعه‌ نرم‌افزار و وب ارائه شده است، بنابراین برای مبتدیان و افراد راحت‌طلب مناسب به ‌نظر نمی‌رسد. با وجود كارایی قابل قبول این سامانه مدیریت محتوا، اگر به فكر طراحی یك شبكه اجتماعی یا سایتی با ترافیك بالا هستید شاید دروپال بهترین گزینه نباشد.

وردپرس 3/0/1

ممكن است بسیاری وردپرس را به عنوان یك سرویس وبلاگ‌نویسی بشناسند اما وردپرس سامانه مدیریت محتوا هم ارائه می‌كند. نوشتن و انتشار مطالب در وردپرس بسیار ساده است و برای افراد تازه‌كار بسیار راحت به ‌نظر می‌رسد. سابقه وردپرس در سرویس‌دهی وبلاگ كاربران زیادی را به سمت سامانه وردپرس كشانده است. اضافه كردن و ویرایش صفحات ایستا در وردپرس ساده است و برخلاف باور رایج لزومی ندارد صفحه اول سایت شما حالت یك وبلاگ را داشته باشد. در وردپرس می‌توانید صفحه ایستایی را به عنوان خانه در نظر بگیرید و وبلاگ جزیی درونی از سایت شما باشد. جامعه گسترده توسعه‌دهندگان این سامانه متن‌باز قابلیت‌های فراوانی را چه در هسته برنامه و چه به صورت افزونه برای آن تهیه كرده‌اند. وردپرس برای سایت‌های خبری كارایی مناسبی از خود نشان می‌دهد. افزونه‌های مناسبی هم برای درست كردن گالری عكس و فتوبلاگ برای این سامانه طراحی شده ‌است. همچنین با افزونه‌های آن می‌توانید شبكه اجتماعی و انجمن ایجاد كنید. وردپرس بسیاری از قابلیت‌های مدیریتی را كه توسعه‌‌دهندگان و طراحان وب به آن نیازمندند در خود ندارد. حتی برای استفاده از قابلیت ارائه آمار هم، كه در سرویس وبلاگ وردپرس وجود دارد، در سامانه مدیریت محتوا باید افزونه‌ای را نصب كنید. در عوض وردپرس مجموعه‌ای از پوسته‌ها و قالب‌های زیبا به‌ همراه دارد. تمام قابلیت‌هایی كه برای فعالیت تجاری نیاز هستند در وردپرس به صورت افزونه‌های رایگان ارائه می‌شوند. تاكنون موارد آسیب‌پذیری متعددی در مورد وردپرس گزارش شده‌ است. البته به دلیل متن‌باز بودن آن به سرعت برطرف شده‌اند. وردپرس تا پیش از ارائه نسخه 3 قابلیت مدیریت تنها یك وبلاگ را داشت. این سامانه پشتیبانی خوبی در زمینه آموزش و انتشار راهنمای استفاده ندارد. البته شاید دلیلش این است كه هیچ‌ چیز در وردپرس آنچنان پیچیده نیست كه نیاز به پشتیبانی گسترده‌ای داشته باشد. با این حال انجمن‌های وردپرس فراوان‌اند و به راحتی می‌توانید از دیگر كاربران آن كمك بخواهید.

پس اگر به دنبال سامانه‌ای ساده و كاربرپسند هستید كه نصب و استفاده آن سریع و ساده باشد و برای موتورهای جست‌وجو بهینه شده باشد، وردپرس از بهترین سامانه‌های مدیریت محتواست. البته برای كاربران حرفه‌ای و كدنویس‌ها انتخاب‌های بهتری وجود دارد. همین طور اگر احتمال می‌دهید كه تعداد بازدید‌كنندگان سایت شما از 50 هزار نفر در روز فراتر می‌رود، باید از سامانه‌ قدرتمندتری برای مدیریت محتوای سایت‌تان استفاده كنید.

مووبل تایپ 5/03

این سامانه رایگان، متن‌باز است. برای آنكه راحت‌تر از ویژگی‌های فارسی استفاده كنید، پلاگین فارسی‌ساز را می‌توان روی آن نصب كرد. البته با خود نرم‌افزار انگلیسی هم می‌توان قالب‌های فارسی طراحی كرد. در طراحی ام‌تی علاوه بر زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی از زبان پرل هم استفاده شده است كه در زمینه شبكه و امنیت، قدرت بسیار بالایی دارد. ام‌تی همانند جعبه ابزاری به شما امكان می‌دهد وبلاگ‌نویسی كنید، حجم زیادی از محتوا را مدیریت كنید، شبكه اجتماعی بسازید و تجارت الكترونیكی راه بیندازید. مووبل‌تایپ قابلیت ساخت و مدیریت تعداد نامحدودی وبلاگ روی یك سایت را با یك بار نصب دارد. (این ویژگی در بسیاری از سامانه‌ها وجود ندارد یا مانند وردپرس به تازگی به آنها افزوده شده است.) ام‌تی در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه می‌شود. نسخه تجاری آن برنامه‌های درونی بیشتری از جمله گزارش پایگاه داده، امكان گفت‌و‌گو و تقویم دارد. هر چند قالب‌های برنامه دوست‌داشتنی هستند اما تعداد كمی از آنها به همراه برنامه ارائه می‌شوند. طراحی ایستا حالت پیش‌فرض ام‌تی است اما به راحتی می‌توانید آن‌ را به حالت پویا یا انتشار در پس‌زمینه تغییر دهید. اگر طراحی شما ایستا باشد در صورت اشكال در نرم‌افزار، سایت‌تان به كار خود ادامه می‌دهد. در قالب‌نویسی امكان استفاده از مدول‌ها وجود دارد و بخش‌های تكراری قالب‌ها را نیازی نیست كه در هر قالبی تكرار كرد، مثلاً با یك بار نوشتن كدهای مربوط به لوگوی وبلاگ در بقیه قالب‌ها می‌توان از همان مدلول استفاده كرد. از آنجا كه طراحی پلاگین برای ام‌تی نسبتاً ساده است، پلاگین‌های زیادی از سوی كاربران این نرم‌افزار طراحی شده است كه اغلب آنها را به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار می‌دهند.

در نسخه تجاری ام‌تی استانداردهای امنیت اینترنتی بیشتری رعایت شده‌اند. اما نسخه رایگان آن‌ هم با پشتیبانی SSL در صفحات و همین طور ورود به سیستم، امنیت بسیار بالایی دارد. برای تجارت الكترونیكی و سایت‌هایی كه در آنها برای خرید از كارت‌های اعتباری استفاده می‌شود این سامانه مدیریت محتوا را توصیه می‌كنند. قابلیت‌های مدیریتی مووبل‌تایپ در اكثر موارد قابل قبول است. البته اگر می‌خواهید تبلیغات را مدیریت كنید، موتوری برای كنترل گردش كار می‌خواهید یا به ترجمه مبتنی بر وب علاقه‌ دارید باید نسخه تجاری مووبل‌تایپ را تهیه كنید. نسخه رایگان ام‌تی هیچ قابلیتی برای راه‌اندازی تجارت الكترونیكی ارائه نمی‌كند و این ویژگی در میان سامانه‌های مدیریت محتوا منحصر به فرد است و به نوعی امنیت بالای آن را نشان می‌دهد. دیگر سامانه‌ها یا قابلیت‌های تجارت الكترونیكی ندارند یا در اكثر موارد به صورت افزونه‌های رایگان برای آنها ارائه می‌شود كه احتمال داشتن حفره‌های امنیتی را بالا می‌برد. تیم پشتیبانی، افزونه‌های جالبی برای ام‌تی ارائه می‌كند اما به دلیل متن‌باز نبودن نسخه‌هایی از آن، جامعه توسعه‌دهندگانش نسبت به دیگر سامانه‌ها كوچك‌تر است.

مووبل‌تایپ برای فعالیت‌های تجاری و صنعتی عالی به نظر می‌رسد. شركت‌های نشر، رسانه‌ها، بلاگرهای حرفه‌ای، موسسه‌های طراحی و توسعه، علاقه‌مندان به بازاریابی و راه‌اندازی شبكه‌های اجتماعی مووبل‌تایپ را دوست‌داشتنی خواهند یافت.

جوملا 1/5/2

یكی از سامانه‌های قدرتمند برای مدیریت محتواست كه با اصلاح و توسعه سامانه مامبو به وجود آمده ‌است و نصب و تنظیم آن ساده است. برنامه‌های درونی آن نسبتاً كامل هستند و افزونه‌ای برای بهینه‌سازی نسخه موبایل دارد. گهگاه مشكلات امنیتی در جوملا گزارش می‌شوند كه به لطف متن‌باز بودن آن معمولاً توسعه‌دهندگان طرفدار جوملا به سرعت وصله‌هایی برای بستن حفره‌های امنیتی طراحی می‌كنند. قدرت جوملا در مدیریت قابل قبول است و افزونه‌های آمارگیری برای تجارت الكترونیكی و مدیریت تبلیغات با جوملا طراحی شده‌اند. جوملا افزونه جالبی برای طراحی قالب دارد كه با نصب آن ساخت عناصر گرافیكی سریع‌تر می‌شود و دیگر نیازی به دانستن اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس برای طراحی قالب ندارید. تمام قابلیت‌های تجاری جوملا نیز به صورت افزونه ارائه می‌شوند و همان طور كه اشاره شد این افزونه‌های رایگان می‌توانند امنیت تجارت شما و مشتریان‌تان را تهدید كنند. جامعه كاربران و توسعه‌دهندگان جوملا پشتیبانی خوبی از آن انجام می‌دهند و اطمینان داشته باشید كه با هر مشكلی رو‌به‌رو شوید جوابی در انجمن‌های جوملا برای شما وجود دارد. البته توجه داشته‌ باشید كه جوملا با برخی نسخه‌های پی‌اچ‌پی و مای‌اس‌كیو‌ال ناسازگار است.

به نظر می‌رسد سامانه مدیریت محتوای جوملا حد واسطی بین سامانه‌های مورد علاقه طراحان و توسعه‌دهندگان وب و كاربران عادی باشد چرا كه هم متن‌باز است و هم قابلیت‌های هسته آن بدون افزونه‌ها قابل قبول است.

نوشته‌های مربوط:


در مسیر سیلاب داده‌ها <<|| صفحه اصلی ||>>مركز روان‌درمانی


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License