روزانه

سه شنبه ۱۷ آبان ۹۰

امروز متوجه شدم که مبلغ نه چندان قابل توجهی از حسابم کم شده است. سعی کردم از اینترنت بانک اطلاعات حسابم را بگیرم که نشد. بالاخره با یک کم فشار آوردن به حافظه و رجوع به پیامک‌های بانک متوجه شدم در خریدی که هفته پیش داشتم فروشنده محترم یک صفر بیشتر فشار داده و ده برابر قیمت را از حساب حقیر کم کرده است. من هم طبق معمول اصلاً قبض را نگاه نکرده بودم. کارت بانک و کارت شناسایی را برداشتم و راه افتادم به طرف مغازه که خیلی هم دور نبود. داشتم فکر می‌کردم این کار فروشنده‌ای که خیلی هم صمیمی و مهربان به نظر می‌رسید عمدی بوده یا سهوی؟ اگر حرفم را قبول نکند، این رسیدهای بانکی واقعاً به‌درد می‌خورد. اگر کلاً بزند زیرش که من را اصلاً تا به حال ندیده و بخواهم شکایت کنم، هزینه‌های دادگاه آیا بیشتر از مبلغ مابه‌التفاوت نخواهد شد؟ اصلاً برای این مبلغ پرونده تشکیل می‌شود؟ با ناامیدی کامل وارد مغازه شدم، دیدم فروشنده قبلی نیست و یک زن جای او نشسته است. دیگر کاملاً امیدم را از دست دادم خب حق دارد بگوید که من اصلاً شما را نمی‌شناسم. رفتم جلو و گفتم «خانم من هفته پیش از شما خرید کردم ...» هنوز صحبت من تمام نشده بود که گفت «... حسابتان اشتباه شده بود ...» گفتم «بله برای همین آمدم اینجا...» بنده خدا توضیح داد که شوهرش تازه متوجه این اشتباه شده و خیلی دنبال من گشته است و قرار بوده امروز از بانک شماره تلفنم را بگیرد و پول را برگرداند. خوشبختانه بعدازظهر پول را به حسابم ریخت.

حالا به این موضوع فکر می‌کنم من که هیچ‌وقت بدبین نبوده‌ام چرا این قدر بدبین شده‌ام. چند روز پیش مطلبی درباره اختلاس بزرگ دیدم و با دیگران در میان گذاشتم، واکنش یکی از دوستان غربت‌نشین این بود که آن‌جا که دزدی طبیعی است باید ایشان را تشویق کرد که در میان این همه دزد توانسته‌است قد علم کند! من هاج و واج مانده بودم که چه چیزی باید بگویم. اگر بگویم که این طور نیست قاعدتاً به تعصب و ملی‌گرایی متهم خواهم شد و این که می‌خواهم خودم را هم انسان درستکاری جلوه بدهم. متأسفانه بدگویی از مردم و خلقیات‌شان به ژست روشنفکری بدل شده است. جالب است که برخی از افرادی که دائم دم از بی‌فرهنگ بودن مردم می‌زنند فعال سیاسی هستند و به دنبال مردم‌سالاری. اگر مردم این‌قدر نفرت‌انگیزند چرا باید برای آن‌ها مبارزه کرد و هزینه پرداخت؟ تازه اگر مردم‌سالاری حاکم شود، برآیند یک مجموعه فاسد قاعدتاً چیزی جز فساد بیشتر نخواهد بود. حالا که با نگرانی کم‌تری فکر می‌کنم احساس می‌کنم واکنش فروشنده دور از انتظار نبوده، قریب به اتفاق فروشندگان چنین برخوردی خواهند داشت و شاید اصلاً به این موضوع فکر هم نکنند که چطور می‌توان این پول را بالا کشید.


سه شنبه ۱۶ شهریور ۸۹

مدتی است با روزنامه شرق همکاری می‌کنم و صفحه‌ای به نام کافی‌نت را آماده می‌کنم که مربوط به اینترنت و معرفی سایت‌های مفید است. اخیراً سایت شرق دوباره راه‌اندازی شده است و مطالب روزنامه را روی سایت قرار داده‌اند، من سعی می‌کنم به زودی مطالب صفحه کافی‌نت را در این‌جا قرار بدهم.
کتاب دوم من که البته در حقیقت کتاب اول من بود مجوز انتشار دریافت کرد. از این حیث می‌گویم کتاب اول که قبل از کتاب منطق ترجمه آن را تمام کرده بودم اما مجوز انتشار آن با مشکل مواجه شد. این کتاب هم از همان مجموعه قدم اول شیرازه است با نام «اندیشه‌های شرق دور» که در حقیقت همان «فلسفه شرق» است. به زودی این کتاب که مربوط به اندیشه‌های کهن کشورهای هند و چین است منتشر خواهد شد.
سایت شیرازه هم راه‌اندازی شده است، البته هنوز معرفی کتاب‌ها به طور کامل در سایت قرار نگرفته است اما جلد کتاب‌ها و مشخصات شناسنامه‌ای تمام کتاب‌ها هست.


معرفی

گفتگو 53

جمهوری مهاباد
192 صفحه/ 1500 تومان

حدود 150 صفحه از 190 صفحه‌ی آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع ویژه‌ی این شماره «جمهوری مهاباد» اختصاص یافته است. کاوه بیات علاوه بر «باب گفتگو» مقاله‌ی تاریخی و خواندنی «ارومیه و تحرکات کمیته نجات» را نوشته است. احسان هوشمند «سال‌های آشوب» را بررسی کرده است و مجتبی برزویی مقاله‌ی «مکریان و اندیشه‌ی ایران» و محمد حسین خسروپناه مقاله‌ی «حزب توده‌ی ایران و تحولات کردستان» را نوشته است. «جمهوری مهاباد» و «کردها و فرقه‌ی دموکرات آذبایجان» عنوان دو یادداشت ترجمه‌ی شده‌ی این شماره است که هر کدام بخشی از یک کتاب جداگانه است. در بخش روزنامه این شماره این یادداشت‌ها آمده است: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها، قطع عضو بدون بیهوشی» - «نود؛ نمایش تضاد شیشه و سنگ» - «ترک‌ها و دولت سایه‌ی آن‌ها». در بخش کتاب‌خانه نیز چندین کتاب معرفی شده است.
در انتهای باب گفتگوی این شماره آمده است «مدارا و اعتدال را از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایران برشمرده‌اند و حد واسطی که در بسیاری از اوقات مانع از پیشامد گسست‌هایی جدی در فاصله‌ی فرازها و نشیب‌های معمول این سرزمین بوده است. این شماره نیز به رغم تمامی دل‌تنگی‌ها صرفاً با این امید منتشر می‌شود که شاید اعاده‌ی میزانی از اعتدال و مدارا، بار دیگر کارساز شده، تفاوت دیدگاه‌ها - حال در هر زمینه‌ای که باشند - از تنها مجرای معقول و میسر، یعنی از طریق طرح و بیان آزادانه، امکان حل و فصل یابند.»


نقد ادبی و دموکراسی

حسین پاینده
نبلوفر/ 1385
288 ص / 2800 تومان

این کتاب مجموعه‌ی مقالات (یا به قول خودشان جستارهای) حسین پاینده درباره‌ی نظریه و نقد ادبی جدید است. از مقالات این کتاب: مرگ مؤلف در نظریه‌های ادبی - ملاحظاتی درباره‌ی چشم‌انداز جهانی شدن ادبیات معاصر ایران - داستانگ و توانمندی آن برای نقد فرهنگ - شیوه‌های جدید نقد ادبی: مطالعات فرهنگی - فروید و نقد ادبی - نقد ادبی و دموکراسی - بررسی مصداق‌های سرقت ادبی در کتاب نظریه‌های نقد ادبی معاصر.
در پایان «نقد ادبی و دموکراسی» آمده است: «نقد ادبی را نمی‌توان به سهولت تدریس کرد زیرا مخاطبان ما هنوز به آن درجه از خودآگاهیِ فرهنگی و سیاسی نرسیده‌اند که دموکراسی را به عنصری ساختاری در تفکر بدل کنند. اندیشه‌ی استبدادطلب، تکثر نظریه‌های نقد ادبی را برنمی‌تابد. ذهنیتی که اندیشیدن و استدلال کردن را فعالیتی تفویض‌پذیر می‌داند، هرگر نمی‌تواند در حوزه‌ای خوش بدرخشد که تفکر و اقامه‌ی دلیل از ملزومات اجتناب‌ناپذیر آن هستند. نقد ادبی مستلزم باور داشتن به دموکراسی و منوط به درک این موضوع است که ...»


گفتگو 51

پروژه‌ی مشروطیت
خرداد 87
152ص/ 1500 تومان

آخرین شماره‌ی گفتگو به موضوع انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است، سردبیر این شماره تورج اتابکی است و در باب گفتگو می‌گوید: «در تاریخ معاصر ایران هیچ رویدادی را سراغ نداریم که هم‌سنگ نهضت مشروطیت اسیر کج‌فهمی‌ها و خطااندیشی‌های تاریخی اهل قلم و سیاست شده باشد. عمده دلیل این کج‌فهمی و خطااندیشی نقش چشم‌گیری است که نهضت مشروطیت در صد سال گذشته در شکل دادن به فرهنگ سیاسی ایران داشته است. از همین رو تاریخ‌نگاری مشروطیت عمدتاً نه در بستر روح تاریخ زمان وقوع آن که از منظر زمانه‌ای دیگر و در چارچوب تنگ مأنوسات عقدیتی-سیاسی که گاه مغایر با روح مشروطیت و اهداف آن قرار دارد، رقم خورده است.» علاوه بر این در این شماره در زمینه‌ی مشروطیت کاوه بیات «پروگرام مشروطه»، نگین نبوی «خوانندگان، مطبوعات و فضای عمومی»، تورج اتابکی «مشروطه‌خواهان بدون مرز...»، علی قیصری «مفاهیم و نهادهای حقوق اساسی در ایران...» را نوشته‌اند. در بخش‌ کتابخانه این شماره نیز کتاب‌های مربوط به مشروطیت بررسی شده است و در بخش روزنامه به ماسئلی چون «فتل بی‌نظیر بوتو»، «خصوصی‌سازی» اشاره شده است.
سایت گفتگو


با بهره‌گیری از
Movable Type Pro 4.31-en
شنبه ۱۰ مهر ۸۹

وولفرام آلفا؛ معجزه قرن بيست و يكم

زمانی كه ماشین‌حساب‌های كوچك در جامعه رواج پیدا كرد، برخی از معلم‌های سختگیر ریاضی این پدیده جدید را خطری برای آموختن ریاضی تلقی می‌كردند و با این استدلال كه ماشین حساب ذهن كودكان را تنبل می‌كند و مانع آموختن ریاضی می‌شود با آن مخالفت كردند، اما دیجیتالی شدن همه چیز مسیر خود را به سرعت طی كرد و اكنون نرم‌افزارهای تخصصی محاسباتی را در زمانی كوتاه انجام می‌دهند كه اگر متخصصان توانایی انجام آن محاسبات را هم داشته باشند، عمرشان كفاف نمی‌دهد. نرم‌افزارهای زیادی تاكنون برای محاسبات ریاضی طراحی شده‌اند؛ از نرم‌افزار محقر دیرایو كه در محیط نازیبای داس محاسبات ریاضی را انجام می‌داد و نمودارهای سه‌بعدی طراحی می‌كرد تا نرم‌افزارهای متلب و اس‌پی‌اس‌اس و صدها نرم‌افزار تخصصی دیگر كه برای رشته‌های تخصصی خاص نوشته شده است. سایت وولفرام آلفا می‌خواهد آخرین گام را در این مسیر بردارد.

وولفرام آلفا(www.wolframalpha.com) هدف جاه‌طلبانه بزرگی را در نظر دارد و مدعی است در آینده نماد ابزارهای هوشمند در قرن بیست و یكم تلقی خواهد شد. مبتكر این سایت استفن وولفرام در نظر دارد با در اختیار گذاشتن این سایت برای همگان، بشر را از حفظیات و انجام محاسبات پیچیده و طاقت‌فرسا رها كند. از یك سو اطلاعات دانشنامه‌ای را وارد این سایت كرده است تا در مورد هر موضوعی به پرسش‌های كاربران پاسخ دهد و از سوی دیگر فرمول‌های انواع محاسبات عددی و تخصصی با استفاده از هزاران الگوریتم پیچیده به سایت داده شده است تا هر گونه محاسبه‌ای كه در علوم مختلف تاكنون تعریف شده است با طرح پرسشی به زبان ساده در زمان كوتاهی انجام شود. نكته جالب توجه این است كه این سایت مانند دیگر نرم‌افزارهای محاسباتی نیست كه هر كدام زبان ویژه خود را دارند و كاربر باید دوره‌ای آموزشی برای استفاده از آن برنامه‌ها ببیند، بلكه در این سایت با استفاده از اطلاعات زبان‌شناختی تلاش شده است تا كاربر با زبان طبیعی -كه البته فعلاً انگلیسی است - پرسش را طرح كند و نرم‌افزار سایت، جمله را تفسیر می‌كند تا اطلاعات یا محاسبات لازم را برای وی انجام دهد. هم عبارات ریاضی را می‌توان وارد كرد و هم جملات انگلیسی را. مثلاً می‌توان عبارت x^2+x+1 را وارد كرد و در پاسخ علاوه بر این ریشه‌های این معادله را به دست می‌آورد، نمودار آن را هم ترسیم می‌كند و اطلاعات مختلف دیگری در مورد این عبارت جبری به شما می‌دهد. از سوی دیگر اگر بپرسید «ایران كجاست؟» موقعیت ایران را در نقشه‌ای جهانی برای شما مشخص می‌كند.

این سایت تحقیقاتی در حقیقت ادامه دو پروژه دیگر وولفرام است. استفن وولفرام فیزیكدان، ریاضیدان، نویسنده و برنامه‌نویس رایانه‌ای ابتدا برنامه متمتیكا (دانشنامه ریاضی) را طراحی كرد كه برنامه‌ریزی آن 20 سال به طول انجامید. این برنامه علاوه بر انجام محاسبات گوناگون، مدل‌سازی، شبیه‌سازی، تصویرسازی، مستندسازی و استراتژی‌پردازی و كارهای مشابه آن را انجام می‌دهد. او سپس كتاب جنجال‌برانگیزی با نام «نوع جدید علم» را منتشر كرد و در این كتاب كه حاصل تلاش 10‌ساله اوست و در سال 2003 منتشر شده، مدعی شد جهان در ذات خود دیجیتال است و بر پایه برنامه‌های بسیار ساده‌ای كار می‌كند. نویسنده كتاب مدعی است انتشار این اثر تاریخ را به دو قسمت پیش و پس از انتشار كتاب تقسیم خواهد كرد و بر بسیاری از شاخه‌های علوم تاثیر خواهد گذاشت. چه این ادعا درست باشد و چه اغراقی بیش نباشد، اكنون بر مبنای آن، سایت بزرگی در حال طراحی است كه ادعای بسیار بزرگ‌تری دارد.

هنوز این سایت به تمام اهداف خود كه انجام هرگونه محاسبه تعریف‌شده و جمع‌آوری كلیه دانش‌های عینی بشر است، نرسیده و با كمك كارشناسان مختلفی در حوزه‌های مختلف علوم در حال تكمیل شدن است. البته سایت راه‌اندازی شده و اكنون به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد، در سایت مزبور اعلام شده است در آینده ممكن است برای دسترسی به محاسبات تخصصی سطح بالا نیاز به ایجاد حساب كاربری باشد كه قاعدتاً رایگان نخواهد بود. با توجه به اینكه نرم‌افزار متمتیكا از همین شركت كه پایه‌ای برای این سایت بوده است رایگان نیست، احتمالاً ارائه خدمات این سایت هم به سمت تجاری شدن پیش خواهد رفت. استفاده از سایت چندان پیچیده نیست. در صفحه اول سایت نمونه‌ای از پرسش‌هایی كه سایت می‌تواند پاسخ دهد، ارائه شده است. چند فایل راهنما نیز در دسترس است كه كاربران جدید می‌توانند با دانلود و مطالعه آن به قابلیت‌های سایت پی ببرند.

ظاهر سایت گرچه شبیه موتورهای جست‌وجو است، اما در حقیقت موتور جست‌وجو نیست، موتور پاسخگو است و زمینه اصلی كارش انجام محاسبات ریاضی است و اطلاعات دانشنامه‌ای را هم نه از سایت‌های گوناگون، بلكه از پایگاه داده خود سایت در اختیار كاربر قرار می‌دهد. این سایت به پرسش‌های خاص جواب می‌دهد و درباره موضوعات كلی پاسخی نمی‌دهد؛ فقط می‌تواند به پرسش‌های عینی جواب دهد و اطلاعات عمومی را در اختیار كاربران قرار دهد، به اطلاعات شخصی افراد دسترسی ندارد. برای گرفتن پاسخ مناسب بهتر است مفاهیم ریاضی با دیگر مفاهیم آمیخته نشود، از عبارات كامل به جای كلمات مخفف استفاده شود و قطعاً باید متن به زبان انگلیسی نوشته شود. در صورتی كه در املای كلمات اشتباه كوچكی صورت بگیرد، كلمه درست را پیشنهاد می‌كند.

سایت وولفرام نه مانند گوگل مبتنی بر اطلاعات ارائه‌شده در صفحات گوناگون منتشرشده در اینترنت است و نه مانند دانشنامه ویكی پدیا مبتنی بر دانش كاربران اینترنت است. بنابراین اطلاعات ارائه‌شده از صافی كارشناسی این شركت خواهد گذشت، اما قاعدتاً اطلاعات ارائه‌شده سایت بسیار محدودتر خواهد بود. با توجه به رشد روزافزون دانش به نظر می‌رسد پوشش دادن حوزه‌های مختلف دانش چندان كار ساده‌ای نخواهد بود. در زمینه محاسبات ریاضی و تخصصی كه زمینه اصلی این سایت است، چندان دور از انتظار نیست كه به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا كند، اما به نظر می‌رسد در مورد ارائه اطلاعات دانشنامه‌ای، كاربران اینترنت همچنان ترجیح خواهند داد از منابع گسترده‌تری در اینترنت استفاده كنند.

در بخش دانلود این سایت حالت‌های مختلف استفاده از این نرم‌افزار بدون مراجعه مستقیم به سایت، پیش‌بینی شده است. برای افزودن به ویندوز ویستا و بالاتر از آن نسخه‌ای طراحی شده است. برای مرورگرهای كروم (نسخه 4 به بعد)، اینترنت اكسپلورر (نسخه 6 به بعد) و فایرفاكس (نسخه 3 به بعد) افزونه‌هایی تدارك دیده شده است كه برای اینكه این سایت همواره در دسترس كاربر باشد، روی برنامه‌های مزبور نصب می‌شود. در سیستم عامل مكینتاش نیز قابل نصب است. كاربران گوگل هم می‌توانند كدهایی را در صفحه iGoogle خود نصب كنند تا هنگام استفاده از این صفحه بتوانند محاسبات خود را انجام دهند. برای گوشی‌های موبایل نیز نسخه‌هایی طراحی شده است كه بر روی گوشی‌های لمسی آیفون و آی‌پد قابل نصب است. لازم به یادآوری است كه تمام ابزارهای گوناگونی كه برای وولفرام آلفا طراحی شده است، ارتباط با سایت را مهیا می‌كنند و در صورتی كه ارتباط با اینترنت وجود نداشته باشد، كارایی ندارند.

نوشته‌های مربوط:


نسخه جديد اپرامينی<<|| صفحه اصلی ||>>نرم‌افزارهای چند شبكه‌ای گوشی‌های همراه


سخن

بهار آمد گل و نسرین نیاورد
نسیمی بوی فروردین نیاورد
پرستو آمد و از گل خبر نیست
چرا گل با پرستو همسفر نیست
چه افتاد این گلستان را ، چه افتاد
که آیین بهاران رفتش از یاد؟
چرا مینالد ابر برق در چشم؟
چه میگرید چنین زار از سر خشم؟
چرا خون میچکد از شاخه گل؟
چه پیش آمد؟ کجا شد بانگ بلبل؟
چه دردست این؟ چه دردست این؟ چه دردست؟
که در گلزار ما این فتنه کرده است؟
چرا در هر نسیمی بوی خون است؟
چرا زلف بنفشه سرنگون است؟
چرا سربرده نرگس در گریبان؟
چرا بنشسته قمری چون غریبان؟
چرا پروانگان را پر شکسته است؟
چرا هر گوشه گرد غم نشسته است؟
چرا مطرب نمیخواند سرودی؟
چرا ساقی نمیگوید درودی؟
چه آفت راه این هامون گرفتست؟
چه دشت است این که خاکش خون گرفتست؟
چرا خورشید فروردین فرو خفت؟
بهار آمد؟ گل نوروز نشکفت
مگر خورشید و گل را کس چه گفتست؟
که این لب بسته و آن رخ نهفتست؟
مگر دارد بهار نورسیده
دل و جانی چو ما ، در خون کشیده
مگر گل نوعروس شوی مرده است؟
که روی از سوگ و غم در پرده برده است؟
مگر خورشید را پاس زمین است؟
که از خون شهیدان شرمگین است؟
بهارا تلخ منشین ! خیز و پیش آی
گره وا کن ز ابرو ، چهره بگشای
بهارا خیز و زان ابر سبکرو
بزن آبی بروی سبزه نو
سرو رویی به سرو و یاسمن بخش
نوایی نو به مرغان چمن بخش
بر آر از آستین دست گل افشان
گلی بر دامن این سبزه بنشان
گریبان چاک شد از ناشکیبان
برون آور گل از چاک گریبان
نسیم صبحدم گو نرم برخیز
گل از خواب زمستانی برانگیز
بهارا ، بنگر این دشت مشوش
که میبارد بر آن باران آتش
بهارا ، بنگر این خاک بلا خیز
که شد هر خاربن چون دشنه خونریز
بهارا ، بنگر این صحرای غمناک
که هر سو کشته ای افتاده بر خاک
بهارا ، بنگر این کوه و در و دشت
که از خون جوانان لاله گون گشت
بهارا ، دامن افشان کن ز گلبن
مزار کشتگان را غرق گل کن
بهارا از گل و می آتشی ساز
پلاس درد و غم در آتش انداز
بهارا شور شیرینم برانگیز
شرار عشق دیرینم برانگیز
بهارا شور عشقم بیشتر کن
مرا با عشق او شیر و شکر کن
گهی چون جویبارم نغمه آموز
گهی چون آذرخشم رخ برافروز
مرا چون رعد و طوفان خشمگین کن
جهان از بانگ خشمم پر طنین کن
بهارا زنده مانی زندگی بخش
به فروردین ما فرخندگی بخش
هنوز اینجا جوانی دلنشین است
هنوز اینجا نفسها آتشین است
مبین کاین شاخه بشکسته ، خشک است
چو فردا بنگری پر بیدمشک است
مگو کاین سرزمینی شوره زار است
چو فردا در رسد ، رشک بهار است
بهارا باش کاین خون گل آلود
برآرد سرخ گل چون آتش از دود
برآید سرخ گل خواهی نخواهی
وگرنه خود صد خزان آرد تباهی
بهارا ، شاد بنشین ، شاد بخرام
بده کام گل و بستان ز گل کام
اگر خود عمر باشد ، سر برآریم
دل و جان در هوای هم گماریم
میان خون و آتش ره گشاییم
ازین موج و ازین طوفان برآییم
دگربارت چو بینم ، شاد بینم
سرت سبز و دلت آباد بینم
به نوروز دگر ، هنگام دیدار
به آیین دگر آیی پدیدار


هوشنگ ابتهاج

پیوندها

Creative Commons License
این سایت تحت لیسانس زیر است:
Creative Commons License