خدمات‌دهندگان وبلاگ فارسی
Feed در روز چهارشنبه 14 مهر 89 ساعت 11:25
http://eskafi.com/

حامد کریم‌قاسمی
پرشین‌بلاگ به عنوان اولین خدمات‌دهنده وبلاگ فارسی كار خود را از سال 1381 آغاز كرد. پیش از آن كاربران از خدمات سایت خارجی بلاگر استفاده می‌كردند. با ورود پرشین‌بلاگ، در وبلاگ‌نویسی ایران جهشی چشمگیر رخ داد و باعث تاسیس دیگر سایت‌های خدمات‌دهنده وبلاگ در ایران شد. بلاگ‌ا‌سكای در سال 82، میهن‌‌بلاگ، بلاگفا و پرشین‌‌گیگ در سال 83 و ده‌ها سایت دیگر پس از آنها به این عرصه پا گذاشتند. متاسفانه ارائه خدمات رایگان وبلاگ‌نویسی در ایران همیشه با دردسرهایی همراه بوده است. برخی از این خدمات‌دهندگان كه سرورهایشان در خارج از كشور هستند و به وبلاگ‌نویسان آزادی عمل بیشتری می‌دهند همواره با خطر فیلتر شدن روبه‌رو بوده‌اند. برخی دیگر از خدمات‌دهندگان هم برای حفظ منافع خود این حق را به خود می‌دهند كه هر زمان كه مطلبی را در وبلاگی به زعم خودشان یا قوانین كشور ناپسند دیدند، حذف كنند و حتی این امكان وجود دارد كه وبلاگی بدون اطلاع دادن به صاحب آن به طور كامل مسدود شود. ثبت نام در سایت‌های خدمات‌دهنده فارسی بسیار ساده است اما بسیاری از آنها پشتیبانی خوبی ندارند. كاربران مشكلات بسیاری را در انجمن‌ها مطرح می‌كنند كه پاسخی به آنها داده نمی‌شود. در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین سایت‌های خدمات‌دهنده وبلاگ فارسی را می‌آوریم كه نسبت به دیگر سایت‌ها امكانات و پشتیبانی قابل قبولی دارند.

امكاناتی كه برای هر سایت ذكر می‌شود لزوماً انحصاری نیستند و ممكن است در سایت دیگری هم وجود داشته باشند كه در این نوشته به آن اشاره نشده باشد. در انتها هم بخش‌هایی از توافقنامه‌ سایت‌ها با اعضا را كه قابل تامل است، می‌آوریم.

بلاگفا: طبق آمار سایت الكسا بعد از گوگل و یاهو، سایت بلاگفا بیشترین ترافیك را در ایران دارد. در پیاده‌سازی نسخه فعلی سایت از فناوری مایكروسافت دات نت، بانك اطلاعاتی MS SQL Server و معماری چند لایه استفاده شده‌ است. سایت بلاگفا امكاناتی از این قبیل دارد: درج آسان تصاویر، پیوندها و تغییر در رنگ یا اندازه نوشته‌ها، معرفی سایت‌های مورد علاقه و مدیریت آسان فهرست پیوندها، امكان درج نامحدود پیوندهای روزانه، امكان انتخاب و استفاده از طرح‌ها و قالب‌های متنوع برای وبلاگ، امكان طراحی اختصاصی قالب یا تغییر در قالب، رنگ‌ها و طرح وبلاگ، امكان درج تصویر نویسنده یا لوگو وبلاگ، امكان درج توضیحاتی درباره معرفی نویسنده و وبلاگ، امكان استفاده چندین نویسنده از یك وبلاگ (وبلاگ گروهی)، امكان موضوع‌بندی مطالب بلاگ و دسترسی به آرشیو موضوعی، امكان درج ادامه مطلب و نمایش متن كامل پست در صفحه دیگر، امكان تایید نظرات خوانندگان قبل از نمایش در وبلاگ، امكان مشاهده وبلاگ‌های دوستان بر اساس زمان به ‌روز‌رسانی و... «مدیریت بلاگفا متعهد است كه هیچ‌گونه اطلاعات خصوصی از كاربران خود را در اختیار هیچ موسسه یا فرد حقیقی یا حقوقی قرار نخواهد داد. مدیریت سایت ضمن دفاع از آزادی بیان و قلم از كاربران خود می‌خواهد شرایط و قوانین كشور ایران و كانادا را نیز در نظر داشته باشند تا از این جهت برای وب‌سایت یا وبلاگ نویسنده مشكلی به وجود نیاید.»

میهن‌‌بلاگ: این سایت پس از بلاگفا در رتبه‌بندی الكسا در جایگاه چهارم قرار گرفته است. برخی از ویژگی‌های این سایت از این قرارند: ارسال مطلب به آینده؛ با این قابلیت می‌توانید مطلبی را بنویسید و زمان انتشار آن را برای آینده تنظیم كنید تا مطلب مورد نظر در زمان تعیین‌شده روی وبلاگ قرار گیرد. مطلب رمزدار؛ برای مطلب دلخواه كلمه رمز تعیین می‌كنید و بازدیدكنندگان وبلاگ شما فقط با دانستن كلمه رمز امكان مشاهده مطلب مورد نظر را خواهند داشت. ابربرچسب؛ دسته‌بندی مطالب با استفاده از تگ‌ها. نسخه پشتیبان؛ با وجود این سرویس توانایی تهیه نسخه پشتیبان از مطالب وبلاگ را در هر زمان دارید. جست‌وجو، نظرسنجی با قابلیت نمایش نتایج به صورت گرافیكی، مدیریت چندین وبلاگ؛ امكان مدیریت چندین وبلاگ با یك ‌شناسه و دسترسی به كلیه وبلاگ‌ها پس از وارد شدن به سایت، امكان اضافه كردن چندین نویسنده برای وبلاگ، ایجاد لینك‌ستان با قابلیت اولویت‌بندی پیوندها از نظر ترتیب در فهرست‌ها و... «میهن‌بلاگ می‌تواند هر قسمتی از این توافقنامه را در هر موقع تغییر دهد. متن توافقنامه همواره روی سایت قابل ملاحظه بوده و در صورتی‌كه در هر زمان با این قرارداد مخالفت داشته باشید می‌توانید از عضویت این سایت انصراف دهید. میهن‌بلاگ مجاز است به هر نحوی كه بخواهد از مطالب قرارگرفته در وبلاگ‌ها كه قانوناً متعلق به شخص یا نشریه یا سازمان دیگری نباشد، استفاده كند.»

پرشین‌بلاگ: پس از بلاگفا و میهن‌بلاگ و با فاصله بیشتری در رتبه دهم سایت الكسا جای گرفته است. برخی از قابلیت‌های مفید پرشین‌بلاگ را ذكر می‌كنیم. دسته‌بندی مطالب با استفاده از برچسب‌ها، ارسال مطلب در وبلاگ از طریق برنامه ورد 2007 و لایورایتر، سفارشی‌كردن قالب بدون دستكاری در كد قالب، ارسال نظر روی یادداشت‌ها به‌ صورت خصوصی و عمومی، امكان رمزگذاری روی یادداشت‌های وبلاگ، ایجاد وبلاگ گروهی با دسترسی‌های مدیریتی مختلف، امكان راه‌اندازی مجله الكترونیكی روی سایت شخصی، امكان برگرداندن پست‌ها از حالت منتشرشده به حالت پیش‌نویس، امكان تغییر رنگ، فونت و عكس زمینه بخش‌های مختلف قالب، امكان تغییر آدرس وبلاگ، امكان انتشار مطالب وبلاگ روی دامنه شخصی و... «در صورت ایجاد تغییرات در توافقنامه خدمات پرشین‌بلاگ، كاربران در جریان امر قرار خواهند گرفت تا در صورت تمایل به ادامه استفاده از این سرویس با آن موافقت كنند. پرشین‌بلاگ ضمن تلاش جهت حفظ سرویس از خطرها و ضربه‌های احتمالی، هیچ گونه ضمانتی در مورد عدم ایجاد اختلال موقت در سرویس رایگان خود یا حتی از كار افتادن كامل آن یا از بین رفتن اطلاعات ذخیره‌شده در وبلاگ‌ها نمی‌دهد.»

بلاگ‌‌اسكای: بعد از سایت خارجی بلاگ‌اسپات، سایت بلاگ‌اسكای دوازدهمین سایت پرترافیك در ایران است. بخش نظرات سایت بلاگ‌اسكای به «Gravatar.com» متصل است كه به شما این امكان را می‌دهد با یك بار ثبت نام در این وب‌سایت و انتخاب تصویر دلخواه‌تان از آواتار خود در كلیه وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های متصل به این سرویس استفاده كنید. امكان رمزدار كردن یادداشت‌ها و باخبر شدن از دوستان از طریق خبرنامه را دارید. آمار یادداشت‌ها و تعداد كلیك بر پیوند‌های روزانه‌ را به شما نشان می‌دهد و به شبكه اجتماعی گوگل‌فرند هم متصل است. بلاگ‌اسكای «این حق را دارد كه به صلاحدید خود توافقنامه میان سایت و كاربران را تغییر دهد. این تغییر ممكن است بدون اطلاع قبلی به كاربران صورت ‌پذیرد و تغییرات می‌تواند در كل توافقنامه یا حذف و اضافه كردن مفادی به متن آن باشد. هر تغییری در مقررات و قوانین این توافقنامه بلافاصله از نظر مسوولان سایت لازم‌الاجراست و عذر كاربران در صورت عدم آگاهی آنها از این تغییرات، به هیچ وجه‌ پذیرفته نیست. طبق این توافقنامه بلاگ‌اسكای متعهد می‌شود به كلیه حقوق اختصاصی صاحبان وبلاگ‌ها احترام بگذارد.»

پرشین‌گیگ: این سایت در الكسا رده هفدهم را به خود اختصاص داده است و پس از آن، سایت مشهور بلاگر در رده بیستم قرار دارد. پرشین‌گیگ بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده فضای وب (هاستینگ) فارسی است كه پا به عرصه خدمات وبلاگ‌نویسی هم گذاشته است. فضای وب رایگانی كه پرشین‌گیگ به كاربران اختصاص می‌دهد می‌تواند برای ساختن وب‌سایت شخصی، مخزنی برای اطلاعات یا فضای پشتیبان وب مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه سرویس رایگان پرشین‌گیگ در اختیار تمامی كاربران خواهد بود، اما سرویس رایگان به معنی سرویس نامحدود نیست. محدودیت در تعداد حساب‌های كاربران (فقط یك حساب)، حدود دسترسی و میزان استفاده از فضای وب و پهنای باند مورد استفاده كاربران از جمله محدودیت‌هایی هستند كه پرشین‌گیگ به منظور حفظ كیفیت و تعادل سرویس اعمال می‌كند. «پرشین‌گیگ به حقوق معنوی آثار دیگران احترام می‌گذارد. كاربران پرشین‌گیگ نیز در استفاده از سرویس فضای رایگان موظف به احترام به این حقوق هستند. پرشین‌گیگ مسوولیت محتوای قرار داده‌شده روی حساب‌های سرویس را نمی‌تواند بپذیرد و نمی‌پذیرد. پرشین‌گیگ ممكن است در صورت كپی‌برداری غیرقانونی از آثار تحت پوشش قوانین كپی‌رایت اقدام به انسداد حساب كاربران متخلف بكند.»