سایت فارسی «اینك فلسفه»
Feed در روز چهارشنبه 14 مهر 89 ساعت 11:01
http://eskafi.com/

حامد کریم‌قاسمی
در اینترنت می‌توانید هر چیزی را پیدا كنید اما تضمینی نیست كه آن مطلب به زبان مادری شما باشد. هر چند مطالب فارسی در اینترنت در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند اما متاسفانه هنوز منابع كامل و بی‌طرف اطلاعات فارسی به حجم قابل قبولی نرسیده‌اند. در زمینه‌ دانشنامه‌های تخصصی این كمبود به‌شدت احساس می‌شود. سایت‌های رسمی و غیررسمی متعددی در زمینه فلسفه به زبان فارسی در اینترنت موجود است اما هیچ‌یك در حد یك دانشنامه نیستند. به‌هر حال در این میان مطالب سایت اینك فلسفه (www.isphilosophy.ir) جالب به‌نظر می‌رسند. اینك فلسفه به گفته خودش «آغاز یك راه است و قصد دارد به انتشار هر آن چیزی كه در حوزه فلسفه و موضوعات مرتبط با آن می‌تواند موجود باشد بپردازد. اینك فلسفه قصد دارد هم بولتنی مناسب برای دانشجویان و دانش‌آموختگان فلسفه ایران باشد و هم میزبانی شایسته برای تمامی علاقه‌مندان به فلسفه».

مطالب سایت در ستون سمت راست در دسته‌های خبر، گزارش، مقاله، ترجمه، گفت‌و‌گو، فلسفه تحلیلی و... دسته‌بندی شده‌اند. اگر دنبال مطلب خاصی می‌گردید پیدا كردن آن از این طریق كمی دشوار به‌ نظر می‌رسد. بهترین راه استفاده از نوار جست‌وجوی بالای سایت است. آخرین مطالب سایت در ستون اصلی آن دیده می‌شوند. در پایین این ستون بخشی به‌نام پیوندهای مفید قرار داده شده ‌است كه به‌راستی پیوندهای مفیدی به سایت‌های ایرانی و خارجی در زمینه فلسفه ارائه می‌كند. در كنار این پیوندها ویترین كتاب‌های سایت را می‌بینید. در میان این كتاب‌ها دانشنامه‌ها و كتاب‌های مطرحی در حوزه فلسفه دیده می‌شوند. در ستون سمت چپ سایت هم پیوندهایی به مطالب فلسفی دیگر سایت‌ها و سایت‌ها و خبرگزاری‌های فارسی قرار داده‌ شده‌اند. البته علاوه بر این پیوندها در پایین ستون سمت راست گروه‌های فلسفه دانشگاه‌های مختلف كشور، انجمن‌های فلسفه و علوم انسانی، سرویس فرهنگ و اندیشه خبرگزاری‌های داخلی و تعدادی دیگر از سایت‌های ایرانی و خارجی در زمینه فلسفه و علوم انسانی تحت عنوان پیوند‌های مرتبط آورده شده‌اند.

خوشبختانه بسیاری از سایت‌ها و سایت‌های ایرانی، با وجود تمام كاستی‌هایشان، سعی می‌كنند امكانات وب 2 را به ‌كار گیرند. در زیر هر مطلب این سایت پیوندی برای ای‌میل كردن آن قرار دارد. سایت بخشی هم به‌نام شهر فلسفه دارد كه به گفته خودش شهری مجازی است كه دوستداران دانایی، فلسفه، جست‌و‌جوگری و گفت‌و‌گو را گرد هم آورده است. این شهر احتمالاً شبیه انجمن‌های مجازی گفت‌و‌گو و تبادل نظر است. متاسفانه عضویت در آن فقط از طریق دعوتنامه میسر است. از این رو نتوانستیم از این شهر دیدن كنیم.

علاوه بر این سایت به فید آراس‌اس مجهز است و می‌توانید مطالب آن‌ را از طریق خبرخوان‌هایی نظیر گوگل‌ریدر دنبال كنید یا با وارد كردن آدرس ای‌میل‌تان در بخش پایین ستون سمت چپ، خبرنامه‌های سایت را از طریق ای‌میل دریافت كنید. پیوندی با نام ارسال مطالب به اینك فلسفه هم در سایت در نظر گرفته شده است كه شما را به بخشی شبیه ارسال نظرها و پیشنهادها منتقل می‌كند اما حدس می‌زنم اگر مطلب مفیدی برای سایت داشته باشید و برایشان ای‌میل كنید در صورتی كه مغایرتی با سیاست كاری‌شان نداشته باشد آن‌ را منتشر كنند. بسیار محتمل است كه نتوانید مطلبی را در سایت اینك فلسفه بیابید اما با كمك مجموعه گسترده پیوندهایش حتماً می‌توانید به نتیجه دلخواه‌تان برسید.