كنسرسیوم جهانْ‌وب
Feed در روز چهارشنبه 14 مهر 89 ساعت 00:11
http://eskafi.com/

حامد کریم‌قاسمی
سال‌هاست كه از واژه‌های وب و اچ‌تی‌ام‌ال استفاده می‌كنید اما شاید ندانید ویژگی‌های استانداردی كه از آنها برای نوشتن صفحات وب استفاده می‌شود حاصل كار گروهی بیش از 356 سازمان از سراسر جهان است. این سازمان‌ها كه كنسرسیوم جهان‌وب (http://www.w3.org) را تشكیل داده‌اند تلاش می‌كنند با تعریف و توسعه استانداردهایی برای فناوری‌های بنیادی وب این تار گسترده در جهان را به قابلیت‌های نهفته‌اش برسانند و پایداری و رشد آن‌ را در درازمدت تضمین كنند.

تیم برنرزلی مخترع وب، سال 1989 طرحی پیشنهادی برای جهان‌وب ارائه كرد و پس از آن اولین مرورگر، سرور و صفحه وب را طراحی كرد. تا سال 1994 و قبل از شكل‌گیری كنسرسیوم، شركت‌های مختلف نسخه‌های متفاوتی از HTML و ابزار مربوط به وب ارائه می‌كردند. كم‌كم خطر از بین رفتن ماهیت جهان‌وب‌ احساس شد. از طرفی رفته‌رفته به وسایلی كه از وب استفاده می‌كردند افزوده می‌شد و دیگر تنها رایانه‌ها نبودند. از این رو تیم برنرزلی سازمانی تاسیس كرد تا شرایطی فراهم كند كه در بازار رقابت و مبارزه مرورگرها و شركت‌های سازنده ابزار مربوط به وب، پایداری جها‌ن‌وب تضمین شود و استانداردهایی ارائه شود تا همه ابزارها و برنامه‌ها براساس آنها به‌راحتی با وب ارتباط برقرار كنند. كنسرسیوم جهان‌وب ویژگی‌هایی را به عنوان استانداردهای فناوری‌های بنیادین وب همانند HTML، XML، URLها و URIها تعریف می‌كند. البته انتقاداتی نیز به این موسسه وارد است. برای مثال عده‌ای می‌گویند چون اعضای اصلی آن شركت‌های بزرگ تولید‌كننده ابزارهای وب هستند، ‌سلیقه خود را در این استانداردها اعمال می‌كنند یا برخی دیگر بر این عقیده‌اند كه استانداردهای HTML پیچیده‌اند و فقط درصد كمی از كاربران توان درست به‌كار بردن آنها را دارند؛ اما شاید آنچه مهم‌تر باشد همان یكسان‌سازی و یكپارچه‌سازی بستر وب باشد. تمام اجزای وب از اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس گرفته تا صدا، ویدئو، گرافیك و مسائل امنیتی در این سایت دسته‌بندی و تعریف شده‌اند. سپس برای هر یك مثال آورده شده است و آخرین مشخصه‌های استاندارد آن ارائه شده است. طرح‌های مختلف درجاتی را طی می‌كنند و اگر در نهایت به ‌عنوان استاندارد جهانی ارائه شوند، ‌پیشنهادهای كنسرسیوم (Recommendations) نامیده می‌شوند.

البته اگر با زبان انگلیسی آشنایی چندانی ندارید و مطالب وب‌سایت كنسرسیوم جهان‌وب را متوجه نمی‌شوید، می‌توانید به وب‌سایت فارسی مركز خدماتی شاهكارهای وب (www.webmasterpieces.org) مراجعه كنید. این وب‌سایت در زمینه معرفی و حمایت از كنسرسیوم جهان‌وب در ایران فعالیت می‌كند. این مركز در تلاش است اسناد كنسرسیوم را به فارسی ترجمه كند و در اختیار علاقه‌مندان بگذارد. مترجمان زبان انگلیسی می‌توانند این مركز را در راستای گسترش اهداف كنسرسیوم در ایران كمك كنند تا طراحان وب فارسی‌زبان بهتر بتوانند استانداردهای جهانی را در كارهایشان اعمال كنند و مشكلات وب‌سایت‌های فارسی كمتر شود.

ارزش اجتماعی وب در ممكن ساختن ارتباطات گسترده‌تر بشر، تجارت و ایجاد فرصت برای در میان گذاشتن دانش و فرهنگ با دیگران است. وب دیگر فضایی فقط خواندنی نیست؛ وبلاگ‌ها، ویكی‌ها و شبكه‌های اجتماعی مفهوم ارتباطات اجتماعی بشر را تغییر داده‌اند. افراد در فضایی مجازی با یكدیگر ملاقات می‌كنند و برنامه‌های شخصی یا تجاری می‌ریزند. كنسرسیوم جهان‌وب تلاش می‌كند این مزایا را در دسترس عموم قرار دهد تا با هر زبان، فرهنگ، موقعیت جغرافیایی، توانایی ذهنی و فیزیكی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در فضایی با امنیت و اعتماد از خدمات وب بهره ‌ببرند.