مدرسه طراحی وب
Feed در روز چهارشنبه 14 مهر 89 ساعت 00:14
http://eskafi.com/

حامد کریم‌قاسمی
سایتwww.w3schools.com یکی از بهترین سایت‌ها برای طراحان وب از مبتدی تا حرفه‌ای است، چراکه خودآموزهایی جامع به زبان ساده در مورد تمام وجوه طراحی وب در آن گنجانده شده است. این سایت در واقع یک آموزشگاه غیرحضوری رایگان است. هیچ محدودیت زمانی و برنامه اجباری برای گذراندن دروس ندارد. هر طور که دوست دارید درس بخوانید، آزمون‌های آزمایشی بدهید و اگر مایل بودید با پرداخت 95 دلار در امتحان اینترنتی این مدرسه شرکت کنید و مدرک طراحی وب بگیرید. بیش از 100 دانشگاه و دبیرستان از سراسر جهان خواندن خودآموزهای این سایت را به علاقه‌مندان طراحی وب توصیه کرده‌اند. خود‌آموزها بر اساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند و به صورت گام به گام از تعریف موضوع تا ترفند‌های پیشرفته در آن مورد پیش می‌روند. خود‌آموزها استانداردهای کنسرسیوم وب جهان‌وب همانند CSS،XML ،XHTML ، HTML، زبان‌های برنامه‌نویسی مرورگرها چون جاوا اسکریپت و وی‌بی اسکریپت، زبان‌های برنامه‌نویسی سرور مانند PHP،ASP ، SQL و دیگر فناوری‌های طراحی وب را شامل می‌شوند. تمام این خود‌آموزها رایگان است و به ‌همراه هزاران مثال ارائه شده‌اند. این سایت منابع کاملی از تگ‌های HTML، CSS،XML ،PHP ،ASP ، رنگ‌ها و کاراکترهای وب را در اختیار علاقه‌مندان گذاشته است تا طراحان حرفه‌ای وب نیز بتوانند به عنوان یک مرجع از آن استفاده کنند. البته توجه کنید که W3 در نام و آدرس این سایت به ‌عنوان مخفف WWW به‌ کار رفته ‌است و این سایت هیچ‌گونه وابستگی با کنسرسیوم جهان‌‌وب (www. w3.org) ندارد.

ظاهر سایت ساده اما جذاب است و با گذراندن زمان زیاد در آن خسته نمی‌شوید. دسته‌بندی‌های مباحث هم همیشه در ستون سمت چپ در دسترس است و برای پیدا کردن مطالب دلخواه‌تان دچار سردرگمی نخواهید شد. هنگام طراحی صفحات وب تکرار ذخیره کردن و باز کردن صفحه در مرورگر برای مشاهده‌ نتیجه خسته‌کننده است. طراحان سایت برای رها کردن کاربران از این دردسر کلیدی به‌ نام «خودت امتحان کن» در هر بخش آموزش و زیر مثال‌ها قرار داده‌اند که شما را به یک ویرایشگر متن هدایت می‌کند که در سمت چپ آن کدها و در سمت راست آنچه را که در مرورگر وب نشان داده خواهد شد، می‌بینید. به راحتی می‌توانید کدها را تغییر دهید و نتیجه را همان‌جا مشاهده کنید. خودآموزها ساده اما آنقدر مفید و کامل هستند که از یک فرد مبتدی یک طراح وب بسازند. اگر باز هم مشکلی داشتید می‌توانید آن‌ را در انجمن‌های سایت مطرح کنید. در تمام بخش‌ها می‌توانید صفحاتی را که نوشته‌اید به سایت بدهید تا آنها را بر اساس استانداردهای کنسرسیوم جهان‌وب ارزیابی کند. آمار ماهانه میزان استفاده از مرورگرهای مختلف نیز در سایت نشان داده می‌شود تا طراحان بتوانند صفحات‌شان را برای مرورگرهای پرطرفدار بهینه کنند. این موسسه اینترنتی کتاب‌هایی نیز در مورد HTML، CSS، جاوا اسکریپت و ای‌جکس به ‌چاپ رسانده ‌است.

اگر علاقه‌مند به راه‌اندازی وبلاگ یا وب‌سایت شخصی هستید اما از طراحی وب چیزی نمی‌دانید از طرفی هم ظاهر وبلاگ‌های آماده را نمی‌پسندید یا چندین کتاب قطور آموزش طراحی وب خریده‌اید و حوصله خواندن آنها را ندارید، چند هفته‌ای را در مدرسه طراحی وب w3schools بگذرانید. حتی نیاز به ثبت نام هم ندارید. کسانی که می‌خواهند طراحی وب را از پایه شروع کنند، دانشجویان علوم رایانه و حتی طراحان حرفه‌ای وب که گاه کدها و تگ‌ها را فراموش می‌کنند، مدرسه طراحی وب w3schools بهترین جایی است که می‌توانند به آن رجوع کنند.