مطالب‌تان را در اینترنت مدیریت كنید
Feed در روز چهارشنبه 14 مهر 89 ساعت 11:15
http://eskafi.com/

حامد کریم‌قاسمی
سامانه‌های مدیریت محتوا (WCMS) به كاربرانی كه دانش چندانی در زمینه زبان‌های برنامه‌نویسی و طراحی وب ندارند كمك می‌كنند به طراحی وبلاگ و وب‌سایت و انتشار مطلب در آنها بپردازند. این برنامه‌ها از یك بانك داده برای ذخیره و كنترل محتوا استفاده می‌كنند. با نصب ‌چنین سامانه‌هایی روی سرور میزبان برای تغییر و انتشار مطالب نیازی به طراحی مجدد تك‌تك صفحات وب ندارید. یادگیری نحوه استفاده از این سامانه‌ها فقط چند ساعت و در سخت‌ترین شرایط چند روز از وقت شما را خواهد گرفت. كافی است از میان قالب‌های آماده سامانه یكی را برگزینید و به سادگی مطالب‌تان را از طریق سامانه مدیریت محتوا در سایت منتشر كنید. حتی اگر زمانی تصمیم به تغییر قالب و ظاهر صفحات سایت بگیرید، سامانه بدون دردسر مطالب قبلی شما را در قالب جدید جایگزین می‌كند. البته این به ‌این معنی نیست كه سامانه‌های مدیریت محتوا برای مبتدیان و وبلاگ‌های پیش‌پاافتاده استفاده می‌شوند. امروزه تمام وب‌سایت‌هایی كه اطلاعات زیادی در آنها قرار می‌گیرد و همیشه به‌روز هستند برای پایین آمدن هزینه طراحی از این سامانه‌ها استفاده می‌كنند. علاوه بر این هزینه نگهداری سایت دارای سامانه مدیریت محتوا كمتر است و یك اپراتور ساده می‌تواند بدون داشتن اطلاعاتی در زمینه برنامه‌نویسی و طراحی، وب‌سایت را از طریق سامانه به‌روز كند.

با اینكه طراحی و پیاده‌سازی وب‌سایت از طریق این سامانه‌ها بسیار سریع‌تر از طراحی سایت‌های ایستاست اما مطمئن باشید كارایی آنها بالاتر خواهد بود چراكه شركت‌های طراحی وب تجربه سال‌ها فعالیت خود را در این زمینه در قالب این نرم‌افزارها به شما ارائه می‌كنند. این نرم‌افزارها گاه‌به‌گاه به‌روز می‌شوند و به امكانات‌شان افزوده می‌شود. سامانه روی سرور میزبان نصب می‌شود و برای به‌روز كردن سایت از طریق آن از هر جای دنیا تنها به یك رایانه متصل به اینترنت نیاز دارید. به ‌علاوه امنیت این سامانه‌ها از سایت‌هایی كه خودتان طراحی می‌كنید بسیار بالاتر است. ویژگی‌هایی هم كه برای بالا آمدن در نتیجه موتورهای جست‌وجو نیاز است در اكثر این سامانه‌ها رعایت شده است. خوشبختانه منابع فارسی در این زمینه در اینترنت فراوان است. از این میان می‌توانید سری به پایگاه خبری سامانه‌های مدیریت محتوای فارسی (www.cmstalk.ir) بزنید كه فهرستی از سامانه‌های فارسی یا فارسی‌شده و اخبار مربوط به آنها را دارد. اولین ماهنامه تخصصی سامانه‌های مدیریت محتوای فارسی را هم می‌توانید از وب‌سایت www.cmsmagazine.ir به رایگان دانلود كنید. همچنین می‌توانید نحوه نصب و استفاده سامانه‌ها را از سایت سازنده و انجمن‌های آن یا وبلاگ‌های فراوان فارسی فرابگیرید. فراموش نكنید كه برای استفاده از این سامانه‌ها به دانستن زبان برنامه‌نویسی كه برای نوشتن سامانه از آن استفاده شده است، نیازی ندارید. در ادامه قابلیت‌های چهار سامانه مشهور مدیریت محتوا به ‌نام‌های دروپال، وردپرس، مووبل‌تایپ و جوملا را بررسی می‌كنیم. نسخه‌های فارسی این سامانه‌ها از سایت پشتیبانی فارسی آنها به رایگان قابل دانلود هستند. هر چهار سامانه با زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی نوشته شده‌اند و از مای‌اس‌كیو‌ال برای مدیریت پایگاه داده استفاده می‌كنند. تمام این سامانه‌ها نسخه رایگان دارند و متن‌باز هستند.

دروپال 6/13

این سامانه رایگان و متن‌باز با وجود پشتیبانی فارسی هنوز طرفداران اندكی در كشور دارد. دروپال در میان توسعه‌دهندگان وب طرفداران بسیاری دارد چراكه این سامانه ساده، انعطاف‌پذیر، قابل توسعه و بهینه‌سازی است. هسته اصلی سامانه ساده و با برنامه‌های درونی اندكی طراحی شده است. برنامه‌های درونی ویژگی‌هایی هستند كه به ‌طور استاندارد همراه سامانه ارائه می‌شوند. موارد دیگر به ‌صورت افزونه به سامانه افزوده می‌شوند. برای مثال تنها وردپرس و مووبل تایپ هستند كه گالری عكس به صورت استاندارد درون آنها وجود دارد. داشتن كمترین حجم در بین این چهار سامانه، ساده بودن هسته آن‌ را نشان می‌دهد. دروپال 5/1، وردپرس3، مووبل‌تایپ 7 و جوملا 5/6 مگابایت حجم دارند. معمولاً ارائه افزونه‌های متعدد برای یك نرم‌افزار مزیت بزرگی محسوب می‌شود اما در مورد دروپال همین مساله دردسرساز است. برای راه‌اندازی یك سایت گاهی مجبورید 20 تا 30 افزونه روی آن نصب كنید. در زمینه مدیریت، دروپال نسبتاً خوب عمل می‌كند. تجزیه و تحلیل، ردیابی و ارائه آمار خوبی از مراجعه‌كنندگان و پیوندها دارد كه برای كارهای تجاری حتماً لازم می‌شوند. برای سامانه‌ای كه قرار است افزونه‌های زیادی روی آن نصب شود حافظه نهان الزامی است. حافظه نهان درخواست از سرور را كاهش می‌دهد و هنگام بالا بودن تعداد بازدیدكنندگان پایداری سایت را تضمین می‌كند. به ‌علاوه هسته دروپال توانایی تقسیم بار میان چند سرور را نیز دارد كه سرعت دسترسی به سایت را افزایش می‌دهد. قابلیت‌هایی كه برای سایت‌های تجاری نیاز است همانند پرداخت الكترونیكی به صورت افزونه روی دروپال قابل نصب است. افزونه‌هایی كه برای آزمودن برنامه طراحی شده‌اند و انجمن‌هایی كه می‌توانید اشكالات‌تان را در آنجا مطرح كنید، پشتیبانی خوبی برای این سامانه به شمار می‌آیند.

در مجموع دروپال مثال خوبی برای توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز است و مخصوص علاقه‌مندان به طراحی و توسعه‌ نرم‌افزار و وب ارائه شده است، بنابراین برای مبتدیان و افراد راحت‌طلب مناسب به ‌نظر نمی‌رسد. با وجود كارایی قابل قبول این سامانه مدیریت محتوا، اگر به فكر طراحی یك شبكه اجتماعی یا سایتی با ترافیك بالا هستید شاید دروپال بهترین گزینه نباشد.

وردپرس 3/0/1

ممكن است بسیاری وردپرس را به عنوان یك سرویس وبلاگ‌نویسی بشناسند اما وردپرس سامانه مدیریت محتوا هم ارائه می‌كند. نوشتن و انتشار مطالب در وردپرس بسیار ساده است و برای افراد تازه‌كار بسیار راحت به ‌نظر می‌رسد. سابقه وردپرس در سرویس‌دهی وبلاگ كاربران زیادی را به سمت سامانه وردپرس كشانده است. اضافه كردن و ویرایش صفحات ایستا در وردپرس ساده است و برخلاف باور رایج لزومی ندارد صفحه اول سایت شما حالت یك وبلاگ را داشته باشد. در وردپرس می‌توانید صفحه ایستایی را به عنوان خانه در نظر بگیرید و وبلاگ جزیی درونی از سایت شما باشد. جامعه گسترده توسعه‌دهندگان این سامانه متن‌باز قابلیت‌های فراوانی را چه در هسته برنامه و چه به صورت افزونه برای آن تهیه كرده‌اند. وردپرس برای سایت‌های خبری كارایی مناسبی از خود نشان می‌دهد. افزونه‌های مناسبی هم برای درست كردن گالری عكس و فتوبلاگ برای این سامانه طراحی شده ‌است. همچنین با افزونه‌های آن می‌توانید شبكه اجتماعی و انجمن ایجاد كنید. وردپرس بسیاری از قابلیت‌های مدیریتی را كه توسعه‌‌دهندگان و طراحان وب به آن نیازمندند در خود ندارد. حتی برای استفاده از قابلیت ارائه آمار هم، كه در سرویس وبلاگ وردپرس وجود دارد، در سامانه مدیریت محتوا باید افزونه‌ای را نصب كنید. در عوض وردپرس مجموعه‌ای از پوسته‌ها و قالب‌های زیبا به‌ همراه دارد. تمام قابلیت‌هایی كه برای فعالیت تجاری نیاز هستند در وردپرس به صورت افزونه‌های رایگان ارائه می‌شوند. تاكنون موارد آسیب‌پذیری متعددی در مورد وردپرس گزارش شده‌ است. البته به دلیل متن‌باز بودن آن به سرعت برطرف شده‌اند. وردپرس تا پیش از ارائه نسخه 3 قابلیت مدیریت تنها یك وبلاگ را داشت. این سامانه پشتیبانی خوبی در زمینه آموزش و انتشار راهنمای استفاده ندارد. البته شاید دلیلش این است كه هیچ‌ چیز در وردپرس آنچنان پیچیده نیست كه نیاز به پشتیبانی گسترده‌ای داشته باشد. با این حال انجمن‌های وردپرس فراوان‌اند و به راحتی می‌توانید از دیگر كاربران آن كمك بخواهید.

پس اگر به دنبال سامانه‌ای ساده و كاربرپسند هستید كه نصب و استفاده آن سریع و ساده باشد و برای موتورهای جست‌وجو بهینه شده باشد، وردپرس از بهترین سامانه‌های مدیریت محتواست. البته برای كاربران حرفه‌ای و كدنویس‌ها انتخاب‌های بهتری وجود دارد. همین طور اگر احتمال می‌دهید كه تعداد بازدید‌كنندگان سایت شما از 50 هزار نفر در روز فراتر می‌رود، باید از سامانه‌ قدرتمندتری برای مدیریت محتوای سایت‌تان استفاده كنید.

مووبل تایپ 5/03

این سامانه رایگان، متن‌باز است. برای آنكه راحت‌تر از ویژگی‌های فارسی استفاده كنید، پلاگین فارسی‌ساز را می‌توان روی آن نصب كرد. البته با خود نرم‌افزار انگلیسی هم می‌توان قالب‌های فارسی طراحی كرد. در طراحی ام‌تی علاوه بر زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی از زبان پرل هم استفاده شده است كه در زمینه شبكه و امنیت، قدرت بسیار بالایی دارد. ام‌تی همانند جعبه ابزاری به شما امكان می‌دهد وبلاگ‌نویسی كنید، حجم زیادی از محتوا را مدیریت كنید، شبكه اجتماعی بسازید و تجارت الكترونیكی راه بیندازید. مووبل‌تایپ قابلیت ساخت و مدیریت تعداد نامحدودی وبلاگ روی یك سایت را با یك بار نصب دارد. (این ویژگی در بسیاری از سامانه‌ها وجود ندارد یا مانند وردپرس به تازگی به آنها افزوده شده است.) ام‌تی در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه می‌شود. نسخه تجاری آن برنامه‌های درونی بیشتری از جمله گزارش پایگاه داده، امكان گفت‌و‌گو و تقویم دارد. هر چند قالب‌های برنامه دوست‌داشتنی هستند اما تعداد كمی از آنها به همراه برنامه ارائه می‌شوند. طراحی ایستا حالت پیش‌فرض ام‌تی است اما به راحتی می‌توانید آن‌ را به حالت پویا یا انتشار در پس‌زمینه تغییر دهید. اگر طراحی شما ایستا باشد در صورت اشكال در نرم‌افزار، سایت‌تان به كار خود ادامه می‌دهد. در قالب‌نویسی امكان استفاده از مدول‌ها وجود دارد و بخش‌های تكراری قالب‌ها را نیازی نیست كه در هر قالبی تكرار كرد، مثلاً با یك بار نوشتن كدهای مربوط به لوگوی وبلاگ در بقیه قالب‌ها می‌توان از همان مدلول استفاده كرد. از آنجا كه طراحی پلاگین برای ام‌تی نسبتاً ساده است، پلاگین‌های زیادی از سوی كاربران این نرم‌افزار طراحی شده است كه اغلب آنها را به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار می‌دهند.

در نسخه تجاری ام‌تی استانداردهای امنیت اینترنتی بیشتری رعایت شده‌اند. اما نسخه رایگان آن‌ هم با پشتیبانی SSL در صفحات و همین طور ورود به سیستم، امنیت بسیار بالایی دارد. برای تجارت الكترونیكی و سایت‌هایی كه در آنها برای خرید از كارت‌های اعتباری استفاده می‌شود این سامانه مدیریت محتوا را توصیه می‌كنند. قابلیت‌های مدیریتی مووبل‌تایپ در اكثر موارد قابل قبول است. البته اگر می‌خواهید تبلیغات را مدیریت كنید، موتوری برای كنترل گردش كار می‌خواهید یا به ترجمه مبتنی بر وب علاقه‌ دارید باید نسخه تجاری مووبل‌تایپ را تهیه كنید. نسخه رایگان ام‌تی هیچ قابلیتی برای راه‌اندازی تجارت الكترونیكی ارائه نمی‌كند و این ویژگی در میان سامانه‌های مدیریت محتوا منحصر به فرد است و به نوعی امنیت بالای آن را نشان می‌دهد. دیگر سامانه‌ها یا قابلیت‌های تجارت الكترونیكی ندارند یا در اكثر موارد به صورت افزونه‌های رایگان برای آنها ارائه می‌شود كه احتمال داشتن حفره‌های امنیتی را بالا می‌برد. تیم پشتیبانی، افزونه‌های جالبی برای ام‌تی ارائه می‌كند اما به دلیل متن‌باز نبودن نسخه‌هایی از آن، جامعه توسعه‌دهندگانش نسبت به دیگر سامانه‌ها كوچك‌تر است.

مووبل‌تایپ برای فعالیت‌های تجاری و صنعتی عالی به نظر می‌رسد. شركت‌های نشر، رسانه‌ها، بلاگرهای حرفه‌ای، موسسه‌های طراحی و توسعه، علاقه‌مندان به بازاریابی و راه‌اندازی شبكه‌های اجتماعی مووبل‌تایپ را دوست‌داشتنی خواهند یافت.

جوملا 1/5/2

یكی از سامانه‌های قدرتمند برای مدیریت محتواست كه با اصلاح و توسعه سامانه مامبو به وجود آمده ‌است و نصب و تنظیم آن ساده است. برنامه‌های درونی آن نسبتاً كامل هستند و افزونه‌ای برای بهینه‌سازی نسخه موبایل دارد. گهگاه مشكلات امنیتی در جوملا گزارش می‌شوند كه به لطف متن‌باز بودن آن معمولاً توسعه‌دهندگان طرفدار جوملا به سرعت وصله‌هایی برای بستن حفره‌های امنیتی طراحی می‌كنند. قدرت جوملا در مدیریت قابل قبول است و افزونه‌های آمارگیری برای تجارت الكترونیكی و مدیریت تبلیغات با جوملا طراحی شده‌اند. جوملا افزونه جالبی برای طراحی قالب دارد كه با نصب آن ساخت عناصر گرافیكی سریع‌تر می‌شود و دیگر نیازی به دانستن اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس برای طراحی قالب ندارید. تمام قابلیت‌های تجاری جوملا نیز به صورت افزونه ارائه می‌شوند و همان طور كه اشاره شد این افزونه‌های رایگان می‌توانند امنیت تجارت شما و مشتریان‌تان را تهدید كنند. جامعه كاربران و توسعه‌دهندگان جوملا پشتیبانی خوبی از آن انجام می‌دهند و اطمینان داشته باشید كه با هر مشكلی رو‌به‌رو شوید جوابی در انجمن‌های جوملا برای شما وجود دارد. البته توجه داشته‌ باشید كه جوملا با برخی نسخه‌های پی‌اچ‌پی و مای‌اس‌كیو‌ال ناسازگار است.

به نظر می‌رسد سامانه مدیریت محتوای جوملا حد واسطی بین سامانه‌های مورد علاقه طراحان و توسعه‌دهندگان وب و كاربران عادی باشد چرا كه هم متن‌باز است و هم قابلیت‌های هسته آن بدون افزونه‌ها قابل قبول است.